Justyna Kowalczyk wygrała bieg główny - 50 kilometrów stylem klasycznym w ramach Fossavatn Ski Marathon 2016. W klasyfikacji generalnej Polka zajęła 4. miejsce, a zwyciężył Szwed Markus Ottosson. Andrzej Guziński reprezentujący skipol.pl TEAM był 177.

Fossavatnsgangan to najstarszy bieg narciarski na Islandii, jego początki sięgają 1935 roku. Od 2004 roku bieg główny rozgrywany jest na dystansie 50 kilometrów.

Tegoroczny zwycięzca Szwed Markus Ottosson na pokonanie trasy potrzebował 2:24:29. Drugie miejsce z 40 sekund gorszym czasem zajął kolejny Szwed Marcus Jahansson, a na trzecim miejscu uplasował się Andreas Sauge z Norwegii.

Jako czwarta linię mety minęła Justyna Kowalczyk, wygrywając tym samym rywalizację wśród kobiet. Czas Kowalczyk to 2:40:41. Drugie miejsce zajęła Norweżka Kari Vikhagen Gjeitnes, tracąc do Polki przeszło 25 minut. Na najniższym stopniu podium wśród pań uplasowała się zawodniczka gospodarzy Elsa Guðrún Jónsdóttir.

Bieg ukończyło jeszcze dwóch Polaków, Waldemar Spychalski na mecie zameldował się jako 43., a reprezentujący nasz portalowy skipol.pl Team Andrzej Guziński był 177.

WYNIKI 50KM

Na dystansie o połowę krótszym również na 4. miejscu finiszował Polak - Radosław Szwade. Wygrał Sigurður Arnar Hannesson, a wśród pań najlepsza była Anna María Daníelsdóttir.

63. miejsce zajął Maciej Jędrzejczak, a 109. była Ewa Pogodowska.