kn

Niemieckie Oberwiesenthal to drugi przystanek w tegorocznej edycji Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej. W miniony weekend kombinatorzy i kombinatorki rywalizowali w Oberhofie, gdzie wśród pań dwukrotnie zwyciężyła Gyda Westvold Hansen, a wśród panów zwycięstwo w sobotę odniósł Ilkka Herola, zaś w niedzielę najlepszy okazał się reprezentant gospdarzy, Johannes Rydzek. W Oberhofie podobnie jak i Oberwiesenthal startowali Polacy, jednak spislai się oni dość przeciętnie. Szczepan Kupczak po dwóch konkursach w Oberhofie musiał zadowolić się dorobkiem 6 punktów za 25 miejsce podczas jednego z konkursów w Oberhofie. Ilość zdobytych "oczek" w klasyfikacji generalnej powiększył dzisiaj, zajmując 28 miejsce, co wzbogaciło go o 3 kolejne punkty w klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji LGP. Andrzej Szczechowicz niestety po raz kolejny nie zdobył punktów, zajmując 38 miejsce. Wsród kobiet najlepsza okazała się tak jak podczas zawodów w Oberhofie, Gyda Westvold Hansen, a u mężczyzn zwycięstwo odniósł reprezentant gospodarzy, Vinzenz Geiger.

Kobiety

Pierwsze na skocznie wyruszyły panie, które swoje konkursowe skoki rozpoczęły o godzinie 9:10. Skoki wygrała Norweżka Gyda Westvold Hansen, która skoczyła 102,5 metra a drugie miejsce zajęła Niemka, Jenny Nowak, która uzyskała 101 metrów. Przed biegiem traciła do liderki zaledwie 2 sekundy. Trzecia na półmetku zawodów plasowała się Annalena Slamik z Austrii, która do Westvold Hansen traciła 17 sekund.

Po rywalizacji na skoczni przyszedł czas na dalszą część rywalizacji na trasie. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się prowadząca po skokach Norweżka. Westvold Hansen wygrała bieg o długości 5 kilometrów z ponad minutową przewagą nad drugą Słowenką, Emą Volavsek. Trzecia była rodaczka zwyciężczyni, Mari Leinan Lund.

WYNIKI PO BIEGU

Mężczyźni

Gdy Panie po zakończonych skokach odpoczywały przed biegiem na skocznię wyruszyli panowie. Runda skoków trwała nieco dłużej niż prawdopodobnie zakładano z powodu drobnych problemów z wiatrem, który wpływał na rywalizację. Szczególnie pod koniec rywalizacji byliśmy świadkami wielu dalekich skoków na obiekcie normalnym w Oberwiesenthal. Skoki wygrał Terence Weber, który uzyskał 104 metry. Drugi był lądujący nieco bliżej Martin Fritz, a trzeci Ilkka Herola. Kolejną pozycję zajmował Mario Seidl, a piąty był Vinzenz Geiger, który skoczył aż 105,5 metra, jednak niskie oceny za styl spowodowały że był on dopiero piąty, z niewielką jednak stratą do zawodników uplasowanych wyżej od niego. Niemiec tracił bowiem do prowadzącego po skokach Webera 22 sekundy. Szczepan Kupczak zajmował 20 miejsce, a Andrzej Szczechowicz 38.

WYNIKI PO SKOKACH

Emocjonujący bieg prawie do ostatnieh chwili nie dawał odpowiedzi kto wygra dzisiejsze zawody w Oberwiesenthal. Walka o zwycięstwo toczyła się pomiędzy trójką Geiger, Seidl i Herola i ostatecznie właśnie w tej kolejności zakończyły się dzisiejsze zawody. Z nieco więszką stratą do zwycięzcy na metę dotarł lider po skokach, Terence Weber. Piąty był Martin Fritz, a szósty Johannes Rydzek. Siódmy był Thomas Joebstl, a ósmy dobrze spisujący się tego lata Amerykanin, Ben Loomis. Czołową dziesiątkę wyników uzupełnili Lars Ivar Skaarset i Fabian Riessle. Szczepan Kupczak zajął 28 miejsce, a Andrzej Szczechowicz był 38.

PEŁNE WYNIKI

Kolejne zawody LGP 2021 odbędą się w austriackim Villach. Zawodnicy zmierzą się na skoczni normalnej oraz na dystansie 10 kilometrów, zawodniczki będą biegały na dystansie o połowę krótszym. Będzie to finałowy weekend Letniego Grand Prix w tym sezonie. Zawody odbędą się 4 i 5 września, a dzień wcześniej rozegrana zostanie runda prowizoryczna.

Źródło: fis-ski.com