a

W szwajarskim Lenzerheide rozpoczęły się dzisiaj Mistrzostwa Świata Juniorów w biathlonie. Rywalizowano w biegach indywidualnych, w których wśród kobiet na 10 km najlepsza była Szwajcarka Lea Meier. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowała się Daria Gembicka. Wśród mężczyzn na dystansie o 2,5 km dłuższym triumfował Norweg Martin Nevland. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Marcin Zawół, który zajął 14. miejsce.

Meier zwyciężyła z czasem 33:52.4 i dwoma pomyłkami na swoim koncie. O jedno pudło więcej zaliczyły dwie pozostałe zawodniczki, które zajęły miejsca medalowe. Druga ze stratą 12,7 sekund byłą Włoszka Rebecca Passler, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Austriaczka Anna Gandler, która straciła do najlepszej 16,4 sekund.

Dużą szansę na medal miała Daria Gembicka. Polka była bezbłędna na trzech strzelaniach, jednak na przedostatnim z nich myliła się aż trzykrotnie. W biegu spisała się jednak słabiej od najlepszych zawodniczek i ze stratą 1:08.2 minuty uplasowała się na 11. pozycji. O jedną pomyłkę więcej zanotowała Patrycja Stanek i zajęła 24. pozycję ze stratą 2:16.3 minut. Nieźle zaprezentowała się także Justyna Panterałka, która była 36. (3 pudła, +3:33.1). Ostatnia z Polek była jedną z dwóch najgorzej strzelających dzisiaj zawodniczek. Anna Nędza-Kubiniec myliła się aż 13 razy i zajęła 80. miejsce (+8:17.4).

Rywalizację wśród mężczyzn wygrał Martin Nevland. Norweg, mimo trzech pomyłek na strzelnicy, zwyciężył z czasem 36:36.4. Dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Francuzi. Z tylko jednym pudłem i stratą 12,9 sekund na drugim miejscu uplasował się Damien Levet. Na trzeciej pozycji zawody ukończył Eric Perrot, który chybił dwukrotnie i stracił do zwycięzcy 30,7 sekund.

Niezłe strzelanie zanotował Marcin Zawół. Dwie pomyłki pozwoliły Polakowi na zajęcie 14. miejsca ze stratą 2:27.3 minut. Pięć pozycji niżej uplasował się Jan Guńka, który mylił się pięć razy i stracił do zwycięzcy 3:01.8 minut. Także pięć razy chybił Konrad Badacz, który był 37. (+4:55.1). Na 64. pozycji zawody ukończył Marcin Kaczanowski (4 pudła, +7:50.8).