worldloppet

Pierwszy raz od 20 lat w kalendarzu nowego sezonu zawodowców zabraknie cyklu FIS Worldlopet Cup (wcześniej FIS Marathon Cup). Popularna seria wyścigów długodystansowych przegrała rywalizację z Vismą Ski Classics i skupi się na organizacji zawodów dla amatorów.

 

Decyzja ta została podjęta przez delegatów z 20 biegów członkowskich na spotkaniu w Isafordur w Islandii. - Zdecydowaliśmy się zakończyć turniej FIS Worldloppet Cup. Worldloppet istniał, aby promować nasz sport, zachęcać ludzi do odkrywania nowych ośrodków narciarskich oraz przybliżać do nich gwiazdy biegów. Teraz mamy nową wizję, która jak wierzymy, będzie jeszcze bardziej przyciągać do narciarstwa - poinformował Epp Paal, lider prasowy Worldloppet.

 

Włodzarze Worldloppet zamierzają wprowadzić nowy projekt oparty na systemie rankingowym dla wszystkich zawodników. W zależności od zajmowanych miejsc, biegacze będą otrzymywać punkty, które będą sumowane po każdym wyścigu, co umożliwi stworzenie rankingu amatorów. Ma to uratować istnienie cyklu, w którym w ostatnich latach zwycięstwa odnosili m. in. Petter Northug, Dario Cologna, Martin Johnsrud Sundby czy Justyna Kowalczyk.

 

Jarek Bałabuch
źródło: sweski.com