nartorolki

W Tomaszowie Lubelskim na trasach nartorolkowych Siwa Dolina  rozegrano dzisiaj  zawody Pucharu Polski na nartorolkach w sprintach  , oraz bieg na 100 metrów - Tomaszewską Setkę o Puchar Krismara . Pierwszym rekordzistą Polski na tym dystansie został Szymon Sikora reprezentant miejscowego klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

 

W rywalizacji panów na starcie stanęło  18 zawodników, jak wspomnieliśmy wyżej najlepszy wynik osiągnął zawodnik gospodarzy 16 letni Szymon Sikora. Dodajmy, że jego czas 11,92 był jedynym poniżej 12 sekund.

Drugi czas dnia 12,05 sekundy osiągnął Dawid Bril z MUKS Podkarpacie Jedlicze, trzeci wynik to pierwszy bieg Sikory - 12,07. Jak rozgrywano zawody, każdy z zawodników i zawodniczek ( o nich poniżej) miał dwie "próby", jako rekord kraju  i miejsce w klasyfikacji wybierano lepszą z nich. Trzecia lokata na podium przypadła Oskarowi Wysockiemu z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra.

WYNIKI SETKA MĘŻCZYZN

 

O rekord kraju walczyły także panie, jako pierwsza do historii przejdzie Róża Łyjak z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, która w swoim drugim biegu osiągnęła czas 14,14 sekundy. Duga lokata dla Pauliny Kuryłek (14,21s)  z UKS Rawa Siedlce, trzecia dla faworytki gospodarzy Katarzyny Stokfisz (14,23).

WYNIKI SETKA KOBIET

Wszystkie "rekordowe" biegi o Puchar Krismara  rozgrywano na specjalnie przygotowanych na ta imprezę nartorolkach firmy skirollers.

 

Oczywiście Tomaszowska Setka, był imprezą towarzyszącą pierwszej tegorocznej edycji Pucharu Polski na nartorolkach w którym zawodniczki i zawodnicy biegali sprinty na dystansie 1000 metrów.

Najsilniej obsadzoną kategorią była z pewnością grupa juniorów B ('97'98) z czterema zawodnikami kadry B PZN-u na czele. Biegi po kwalifikacjach rozgrywano w odróżnieniu od Puchar Świata w czteroosobowych składach. Finał A w tej kategorii wygrał świezo upieczony rekordzista Polski na 100-tkę Szymon Sikora, przed swoim klubowym kolegą Tomaszem Krawczykiem. Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Posiadała z UKS Rawa Siedlce, a listę finalistów zamknął Krzysztof Zieliński z UKS Hańczowa.

Finał w tej kategorii wiekowej pań wygrała także rekordzistka na setkę Róża Łyjak z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, przed Pauliną Kuryłek i Anną Wójtowicz z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W kategoriach junior A ('95'95) i senior obsada nie była juz tak liczna, dlaczego o tym później. Bieg finałowy w kategorii senior ukończyło dwóch zawodników  UKS Rawa Siedlce wygrał Damian Duk, przed swoim klubowym trenerem Grzegorzem Staręgą. Dawid Bril z Jedlicza zaliczył na trasie upadek co skończyło się kilkunastoma szwami.

Wśród pań - juniorek A pierwsze dwa miejsca dla zawodniczek gospodarzy Katarzyny Stokfisz i Małgorzaty Żółkiewskiej, trzecia lokata dla Joanny Bronisz z UKS Rawa Siedlce.

Młodsze kategorie wiekowe to już absolutna dominacja gospodarzy imprezy czyli MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, którzy zwyciężyli w kategoriach junior/ka C, D i E.

WYNIKI PUCHAR POLSKI

 

W zawodach wystartowali zawodnicy z woj. podkarpackiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego, szkoda, że na starcie nie pokazały się kluby ze śląska, podlasia i małopolski ( wyjatkiem dwójka zawodników z Hańczowej), które od paru lat nie startują w tomaszowskich sprintach. Szkoda, biegi w Siwej Dolinie sa jedynymi typowo sprinterskimi zawodami w cyklu Pucharu Polski na nartorolkach, biorąc pod uwagę małą ilośc zawodów rozgrywanych u nas w kraju w tej konkurencji, zarówno latem jak i zimą myślę, że Tomaszów powinien znajdować się w planie letnich startów wiekszości klubów w Polsce. Gospodarze trenujący latem także na wrotkach , są  mało gościnni dla przyjezdnych ( mówię tutaj o wynikach sportowych), wygrywając praktycznie wszystko, ale jestem bardzo ciekawy konfrontacji z np. kadrowymi sprinterami z młodzieżówki PZN. Chyba, że takich nie mamy...

 

Podsumowywując, Puchar Polski w Tomaszowie organizowany przez Lubelski Okręgowy Związek Narciarski po raz kolejny odbył się bez zastrzeżeń, gratuluję zdecydowanie pomysłu Tomaszowskiej Setki, która mam nadzieję wejdzie na stałe do kalendarza letniego ścigania się na nartorolkach. Przypomnę, że zwycięzcy otrzymali premie finansowe od firmy Krismar i bony towarowe na zakup smarów Brikomaplus od firmy Aiconsport, a nartorolek użyczył polski producent firma skirollers.

Do zobaczenia w Tomaszowie w przyszłym roku, zarówno na nartach jak i nartorolkach

 

/KaCe/