ranking skipola

Zima już minęła na dobre, ale to nie znaczy, że nie warto jej podsumować, także w liczbowym wydaniu. Dlatego też po raz piąty pojawia się na Skipolu ranking zawodów z najwyższą frekwencją. Gdzie biegano najchętniej i najliczniej w sezonie 2016/17, a które konkurencje i lokalizacje cieszyły się najmniejszym powodzeniem?

 

W tym roku w Polsce rozegrano 98 rożnych biegów narciarskich, to znaczy z pewnością rozegrano więcej jednak z tych otrzymaliśmy wyniki zawodów. 18884 osób sklasyfikowano w ujętych przez nas w rankingu biegach.

 

Absolutnym liderem tegorocznego rankingu zawodów z najwyższą frekwencją został, bez niespodzianek,  Biegu Piastów , którego poszczególne dystanse i dni zawodów zajęły całe podium. 1823 zawodniczek i zawodników wystartowało w niedzielę 5 marca 2017 na dwóch dystansach 25 i 16 km techniką klasyczną. Żaden z innych biegów nie miał choćby najmniejszych szans i żaden nie zgromadził aż tak licznej grupy miłośników biegówek. Niewiele mniej popularny był główny dystans Biegu Piastów (50km), w który ukończyło 1375 uczestników.  1215 osób na mecie to piątkowe dystanse (03.03) Festiwalu Bieg Piastów czyli 39 km techniką dowolną i 9 klasykiem. Słabiej w tym zestawieniu wypadła Nocna Dziesiątka – tu tylko 135 osób na starcie. Czyżby inni przestraszyli się ciemności?

Bieg Podhalański zorganizowany przez Urząd Miasta w Nowym Targu jest czwarty w naszym rankingu – czwartego lutego na nowotarskim lotnisku dobiegło do mety 646 osób na kilku dystansach.

Tutaj jesteśmy winni uczestnikom i organizatorom wyjaśnienie, od tego roku wprowadzamy zasadę "dnia" tzn w przypadku rozgrywania jednego lub wielu dystansów tego samego dnia wynik sumujemy i sumę wpisujemy do rankingu.

 

Kolejna lokata dzieląca pierwszą dziesiątkę, to jeden z tych biegów, który ma zapewnić, że w przyszłości pojawią się następcy Justyny Kowalczyk, jej koleżanek, a także Macieja Staręgi i innych polskich reprezentantów. Mowa oczywiście o Lidze Małopolskiej SZS - Lidze Regionalnej Grupy Azoty – szóstka runda małopolskich rozgrywek, która odbyła się w Białce Tatrzańskiej 21 lutego dzięki staraniom Małopolskiego SZS i firmy Ak-pol, a przyniosła start aż 347 zawodniczek i zawodników. Wprawdzie na przykład do Biegu Podhalańskiego frekwencji tej daleko, ale nie pogardzilibyśmy choćby 20% tej liczby za kilkanaście lat w zawodach najwyższej rangi na pucharowym podwórku. Duże zainteresowanie budziła też tradycyjna już Rodzinna Dziesiątka w Jakuszycach zorganizowana w ramach tygodniowego Festiwalu Biegu Piastów. 340 osób w familiach przebiegło trasę 10 kilometrów klasykiem.

 

Wysoko znalazły się licznie reprezentowane Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i gimnazja da w Białce Tatrzańskiej. 315 uczniów zmierzyło się w biegach stylem klasycznym, a 307 w  biegach stylem dowolnym. Na tym zakończyły się zawody z liczbą ponad 300 uczestników.

 

Na drugim końcu rankingu znajdują się tej najmniej obsadzone zawody, a jednocześnie najbardziej profesjonalne, stąd niska frekwencja z jednej strony nie dziwi, acz do profesjonalnej kariery dochodzi tylko procent tych, którzy zaczynają za najmłodszych lat, acz w porównaniu z Norwegią, która biegówkami stoi, trzeba przyznać, że na pewno mamy o czym rozmyślać. Liczby nie kłamią w Mistrzostwach Polski Juniorów w Jakuszycach łyżwą wystartowało jedynie 15 biegaczy i biegaczek, a w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zaledwie 4 więcej. Nieznacznie lepiej było w nowej konkurencji w ramach krajowego czempionatu – MIX TEAM Sprintach (34) i biegach stylem dowolnym (40). Najliczniej reprezentowaną konkurencją dwuczęściowych mistrzostw były biegi stylem klasycznym na Kubalonce – ukończyło je 70 biegaczy obu płci.

 

RANKING SKIPOLA - ZAWODY BIEGOWE Z NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĄ

 

Wszlkie uwagi  prosimy zgłaszać na adres redakcja@skipol.pl 

 

red