kn

Sezon 2018/2019 w kombinacji norweskiej dobiegł już końca, pora więc przyjrzeć się zawodnikom dla których bieżący sezon był ostatnim w karierze.

 

 

Paweł Słowiok
26-latek karierę zakończył po zawodach w Oslo. W swojej karierze zdobywał 4 medale podczas Uniwersjady, w tym dwa złote w drużynie. Zdobywał też medale podczas Olimpijskiego Fetsiwalu Młodzieży Europy w 2009 roku w Sczyrku, gdzie indywidualnie sięgnął po złoto i srebro, a w drużynie również wywalczył srebrny medal. Polak brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang w 2018 roku, oraz trzykrotnie w Mistrzostwach Świata.
 
 
Jan Schmid (na zdjęciu)
Reprezentujący od sezonu 2006/2007 Norwegię (wcześniej startował dla Szwajcarii), zawodnik ma już 35 lat więc decyzja o zakończeniu kariery nie powinna dziwić. Schmid w swojej karierze sięgnął po 7 medali mistrzostw świata, w tym 5 drużynowych. Zdobył również srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang w rywalizacji drużynowej.  W Pucharze Świata 2017/2018 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.
 
 
Magnus Moan
Najwybitniejszy z tego grona Norweg ostatnich sezonów nie mógł zaliczyć do udanych.Moan ma obecnie 35 lat. W swojej karierze 25 razy wygrywał zawody pucharu Świata. Norweg jest złotym medalistą olimpijskim z konkursu drużynowego w Soczi z 2014 roku. Zdobył aż 12 medali mistrzostw świata. Norweg nigdy nie zdobył jednak kryształowej kuli. Moan ma obecnie 35 lat.
 
 
Wilhelm Denifl
Najstarszy z tego grona Austriak ma już 38 lat. W swojej karierze zdobył dwa medale mistrzostw świata w tym złoto w 2003 roku w Val Di Fiemme w konkursie drużynowym. Na Igrzyskach Olimpijskich zdobył jeden medal, brązowy w konkursie drużynowym podczas ostatnich igrzysk w Pyeongchangu. Wystartował w aż 295 konkursach Pucharu Świata, wygrał tylko raz podczas zawodów w Czajkowskim w 2014 roku.
 
 
Francois Braud
Francuz zakończył karierę w wieku 32 lat. Braud w swojej karierze największe sukcesy odnosił na mistrzostwach świata. Zdobył łącznie 5 medali, w tym dwa indywidualne i dwa złote w konkursach drużynowych. Zajął 3 miejsce w klasyfikacji letniej grand prix 2016. Nigdy nie wygrał jednak zawodów Pucharu Świata, raz był 2 drugi i raz trzeci.
 
 
Maxime Laheurte
Kolejny Francuz na liście. Laheurte zakończył karierę w wieku 33 lat. W swojej karierze zdobył dwa drużynowe medale mistrzostw świata, w tym złoto z 2013 roku z Val Di Fiemme. Francuz podczas swojej kariery dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w konkursach
Pucharu Świata, ale było to dawno, bo w 2006 roku.
 
 
David Pommer
Austriak karierę zakończył jeszcze w 2018 roku, w grudniu, co było spowodowane kontuzją i nawracającymi problemami zdrowotnymi.Ma 26 lat. Pommer jest złotym medalistą mistrzostw świata juniorów z 2012 roku z Erzurum. Złoty medal wywalczył wraz z kolegami podczas konkursu drużynowego. Wziął udział w mistrzostwach świata w Lahti w 2017 roku, gdzie podczas jednego z konkursów zajął 8 miejsce
 
 
Miroslav Dvorak
Czech ma już 32 lata a ostatnia zima w jego wykonaniu była bardzo słaba. Dvorak największe sukcesy odnosił na mistrzostwach świata juniorów gdzie łącznie zdobył 3 brązowe medale. Dvorak brał udział w 7 mistrzostwach świata( w Seefeld tylko w treningach) i 3 igrzyskach olimpijskich. Nie zdobywał jednak medali podczas tych imprez. W Pucharze Świata czterokrotnie stał na 3 stopniu podium.
 
 
Karierę zakończyli także Bernhard Flachberger z Austrii i Niemiec David Welde.
 
 
Maciej Sulowski