daehlie

Norweska legenda biegów narciarskich Bjoern Dahlie uważa, że powinno się zastanowić nad likwidacją stylu klasycznego w zawodach w biegach narciarskich. Nie zgadza się z nim Marit Bjoergen, ona z kolei jest za identycznym smarowaniem.

 

Dahlie jest za zrezygnowaniem ze stylu klasycznego w Pucharze Świata w biegach narciarskich. Uważa, że taka zmiana spowoduje większą konkurencję w zawodach i spowoduje zrównanie szans dla krajów mniej rozwiniętych technologicznie jeżeli chodzi o serwis nart. Norweg uważa że także Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata powinny być rogrywane tylko stylem dowolnym (łyżwa).

Nie zgadza się z Daehlim Marit Bjoergen, która proponuje ujednolicenie smarowania nart na odbicie w stylu klasycznym, w czym sekunduje jej Espen Bjervig szef biegów w Norweskim Związku Narciarskim. Bjervig stwierdza, że próby, które miały miejsce w Norwegii wyglądają obiecująco i nie wyklucza, że jest to jakieś rozwiązanie.

Jednak jak zauważa Bjoergen samo ujednolicone smarowanie także nie rozwiązuje problemu. Różnice wynikające z technologii różnych producentów nart, struktury, rodzaje ślizgów także czynią gigantyczne różnice.

 

Pomysł Daehliego ostro skrytykowała prezydent Rosyjskiej Federacji Narciarskiej Jelena Vjalbe, która przypomina, że styl klasyczny to początek biegania na nartach. Słusznie zauważa także, że w szkoleniu dzieci na biegówkach zaczyna się od stylu klasycznego.

 

Tyle z artykułu TUTAJ ORYGINALNY TEKST  Ole Kristian Strøm i Camilla Vesteng z norweskiego portalu vg.no

 

Mam nadzieję, ze jest to przedwczesny żart primaaprilisowy, a nie poważne rozważania nad przyszłością rywalizacji na nartach biegowych. To trochę tak, jakby w pływaniu zlikwidowano żabkę a w piłce nożnej spalony.

 

Jakie jest wasze zdanie drodzy czytelnicy?

 

kace

źródło i foto: vg.no