pzn

Kalendarz Polskiego Związku Narciarskiego w biegach narciarskich na sezon 2019/2020. Jest parę nowości, zaczynamy intensywniej sezon, dwie edycje Pucharu Grupy Azoty już w grudniu!

 

W kalendarzu PZN w biegach narciarskich na nadchodzący sezon znajdziecie kilka niepodzianek. Jedną z nich jest z pewnością rozegranie w grudniu aż dwóch edycji Pucharu Grupy Azoty (dalej PGA):  w w Zakopanem (jednocześnie FIS Slavic Cup), oraz tuż przed świetami w Mucznem k/Ustrzyk Dolnych.

Po Nowym Roku także długo nie poświętujecie, w pierwszy weekend 2020 kolejne zawody Slavic Cup w Wiśle (także Puchar Grupy Azoty). Po dwóch tygodniach przerwy edycja PGA w Ptaszkowej w tamtejszycm Centrum Sportów Zimowych.

 

Ważną datą w tegorocznym kalendarzu będą z pewnością Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (popularne YOG-i), rozgrywane w tym sezonie w szwajcarskiej Lozannie.

 

Mistrzostwa Polski Młodzików po kilku latach opuszczają trasy na Siwej Dolinie w Tomaszowie Lubelskim by przenieśc się do Mucznego. Tradycyjnie już w tej imprezie zawodniczki i zawodników czekają trzy starty w biegach indywidualnych klasykiem i łyżwą oraz w sztafecie.

 

Zmiany zaszły także w sposobie rozgrywania Mistrzostw Polski Seniorów. Od tego sezonu, główna impreza będzie rozgrywana w dwóch etapach. Jeden z nich ( w tym roku w  Zakopanem) to trzy konkurencje rozgrywane jako Międzynarodowe Mistrzostwa Polski (pod egidą FIS) czyli biegi indywidualne stylem klasycznym, sprinty indywidualne stylem dowolnym oraz czterosobowe sztafety. Mistrzostwa Polski na dystansach maratońskich : Kobiety 25km i mężczyźni 50km zostaną rozegrane w ramach Biegu Piastów.

W przyszłym sezonie, o ile ten eksperymentalny system zostanie utrzymany, zmienią sie konkurencje pierwszej części, czyli będą rozgrywane team sprinty i biegi na dystansch stylem dowolnym.

Ciekawostka: w tym sezonie większe szanse mają "klasycy" dwie z trzech rozgrywanych zawodów mistrzostwskich będa rozgrywane stylem klasycznym.

 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (dalej OOM) 2020 to trasy wiślańskiej Kubalonki. Nowością jest podpięcie pod OOM Mistrzostw Polski Młodzieżowców, czyli kategorii nazywanej na świecie U-23. Biorąc pod uwagę, że w ramach OOM rozgrywane sa zawsze MP Juniorów będziemy mieli 3 w 1 : OOM dla kategorii juniorów młodszych, MP Juniorów dla juniorów starszych i MP Młodzieżowców dla kategorii U-23.

 

Wreszcie koniec sezonu i główna impreza dla naszych kadr juniorsko-młodzieżowych czyli Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 rozgrywanych za miedzą w niemieckim Oberwisenthal. Data absolutnie nietypowa, tak późno najważniejszej imprezy sezonu dla juniorów nie rozgrywano od 12 lat, ostatni raz juniorzy walczyli o tytuły mistrzów świata w 2007 roku.

 

Teraz czekamy tylko na śnieg w Polsce, zapowiada się ciekawy i długi sezon.

Szczegółowy kalendarz znajdziecie w załączniku poniżej oraz w zakładce KALENDARZE na naszym portalu.

 

KALENDARZ PZN 2019/2020 BIEGI NARCIARSKIE

 

kalendarz,źródło:  pzn.pl

 

red