kn

Tomas Druml ur. 28 marca 1988 roku we Feistritz. Austriacki kombinator norweski, zawodnik klubu SV Achomitz. W Pucharze Świata zadebiutował w 2006 roku w Lahti. Pięć razy stawał na podium podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Austriak udzielił wywiadu specjalnie dla naszego serwisu.

 

Bożena Tyc: Opowiedz o tym jak zaczęła się Twoja przygoda z kombinacją.

Tomaz Druml: Pierwsze próbowałem swoich sił w skokach narciarskich, później zacząłem biegać. Mój pierwszy sukces odniosłem w wieku 13-14 lat, było to zwycięstwo w Pucharze Austrii. Potem osiągałem między narodowe sukcesy, czyli zwycięstwa i medale w Pucharze Kontynentalnym, a także na Mistrzostwach Świata Juniorów. Zdobywałem również pierwsze punkty w Pucharze Świata. Teraz pragnę jeszcze więcej sukcesów. Moim największym idolem i osobą, która mnie zainspirowała jest Konrad Winkler.

 

Z którego swojego sukcesu jesteś najbardziej dumny?

Najbardziej zadowolony jestem z indywidualnego zwycięstwa podczas Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się w 2008 roku w Zakopanem.

 

Dlaczego postanowiłeś uprawiać KN?

Kombinacja norweska to połączenie dwóch kontrastujących sportów, czyli skoków i biegów narciarskich. Uprawia się je w całkiem inny sposób, połączenie ich jest po prostu fantastyczne. Cieszę się, że mogę szkolić tak swoje umiejętności fizyczne, to sport jak najbardziej dla mnie. Kombinacja norweska to moja największa pasja. Ponadto chciałbym dodać, że ja bardzo kocham zimę.

 

Jaki jest Twój największy cel?

Bardzo dalekie skoki, a także szybkie biegi. W tym sezonie zimowym moimi celami są stabilne osiągnięcia w Pucharze Świata, utrzymanie się w Top 10 oraz w Top 5. Jednak największym celem są Mistrzostwa Świata w Falun!

 

Nie ukrywajmy, że połączenie biegów i skoków jest ciężkie. Co Ty preferujesz?

Oba sporty są trudne, a przede wszystkim ich połączenie. Ale w zasadzie skoki tak, jak biegi sprawiają mi wiele radości, więc nie jestem w stanie wybrać. Nie mam żadnych preferencji.

 

Jak podsumujesz sezon letni w swoim wykonaniu?

Podczas lata zrobiłem ogromny postęp jeśli chodzi o skoki. Na zawodach wychodziło mi lepiej niż na treningu. Z biegów nie jestem zbyt zadowolony, we wrześniu byłem chory, dlatego nie wychodziło mi tak, jak powinno. Jednak w zimę pokażę na co mnie stać.

 

Masz jakieś hobby poza KN?

Uwielbiam wspinaczkę, ale także często chodzę do kina. Generalnie jestem bardzo aktywnym człowiekiem i lubię wszystko co związane ze sportem. Żeglarstwo to kolejna z moich pasji.

 

Jak to jest z popularnością KN w Austrii?

Bardzo staramy się o to, aby jak najwięcej ludzi interesowało się naszą dyscypliną sportową. Muszę powiedzieć, że kombinacja norweska w Austrii w ciągu ostatnich lat stała się bardzo popularnym sportem.

 

Jesteś osobą pewną siebie?

Sądzę, że tak. Nie jest to wcale taka zła cecha. Pewność siebie doprowadza mnie do ciągłego doskonalenia i ulepszania się.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Również dziękuję, pozdrawiam czytelników skipol.pl!

 

Zdjęcie z prywatnej galerii zawodnika.

Bożena Tyc