Na kilka dni przed rozpoczęciem LGP w kombinacji norweskiej zaglądamy do obozu fińskiego. O przygotowaniach, aktualnej sytuacji oraz oczekiwaniach opowiada nam trener kadry juniorów, Antti Kuisma.

 

Rafał Snoch: Jak przebiegają przygotowania do sezonu? Co udało wam się zrobić do tej pory? Czy drużyna seniorów współpracuje z juniorami?

 

Antti Kuisma: Wszystko przebiega bardzo dobrze, mamy bardzo mocno zmotywowane zespoły, które wspierają się nawzajem, a młodsi zawodnicy mają szansę zmierzyć się ze starszymi podczas zawodów testowych, które organizujemy na zgrupowaniach. W czerwcu mieliśmy obóz testowy w Vuokatti a zaraz po nim udaliśmy się do Lieksy, gdzie sporo wędrowaliśmy. W sumie przeszliśmy ponad 100km w kilka dni i muszę przyznać, że był to bardzo dobry trening wytrzymałościowy, ale też zbudował w chłopcach dobrego ducha zespołu. Spaliśmy w namiotach, robiliśmy jedzenie na własną rękę. Kąpaliśmy się w jeziorach i rzekach. Później udaliśmy się na 12 dni do Otepää w Estonii, gdzie również wszystko przebiegło zgodnie z planem.

 

W lipcu udaliśmy się do Vuokatti, gdzie rozegraliśmy kilka konkursów. Tydzień później zrobiliśmy zawody pokazowe w Lieksa, gdzie zmagania naszych podopiecznych oglądały tysiące widzów. W zeszłym tygodniu byliśmy w Laponii – Iso-Syöte oraz spędziliśmy dwa piękne dni na dużej skoczni w Ruka. Teraz przenieśliśmy się do Vuokatti i będziemy tutaj trenować do piątku. Starsi zawodnicy w czwartek udadzą się do Niemiec na zawody LGP, natomiast młodsi pojadą ze mną w przyszłym tygodniu na letnie zawody dla juniorów do Oberstdorfu. Następne treningi odbędą się w Lahti przed Mistrzostwami Finlandii, a później wrócimy do Vuokatti.

 

RS: Słyszeliśmy, że sytuacja finansowa nie jest u was za dobra. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na ten temat?

 

AK: No cóż mogę powiedzieć… Sytuacja finansowa jest bardzo trudna, ale ciągle walczymy o przetrwanie kombinacji w Finlandii. Pracujemy ciężko, wkładamy w to całe swoje serce i próbujemy w ten sposób zrekompensować niedostatki finansowe. Dlatego szukamy alternatywnych możliwości przetrwania oraz staramy się zapewnić efektywny system szkoleń i zgrupowań dla wszystkich grup treningowych. Ciekawe jakie efekty przyniesie to w sezonie?

 

RS: Czy zamierzacie wziąć udział w zawodach Letniej Grand Prix? Jeśli tak, to jakie macie oczekiwania?

 

AK: Do Niemiec udają się Janne Ryynaenen, Ilkka i Matti Herola oraz Leevi Mutru. Dla dwóch ostatnich jest to szansa na zdobycie doświadczenia i możliwość startu z najlepszymi. Natomiast Janne i Ilkka powinni walczyć o miejsca w top 10. Ilkka jest teraz w bardzo dobrej formie. Wszystko będzie zależało jak wyjdą mu lądowania na skoczni i jak długo będzie mógł utrzymać najwyższą prędkość na trasie biegu.

 

RS: Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za dobre wyniki chłopców!

 

AK: Dziękuję również :)

 

Rafał Snoch

 

PORTAL BIEGOWKI.PL POSZUKUJE REDAKTORÓW DO DZIAŁU KOMBINACJA NORWESKA. OSOBY ZAINTERESOWANE WSPÓŁPRACĄ PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY: RAFAL@SNOCH.PL