Dziś prezentujemy Wam odpowiedzi sekretarza generalnego Polskiego Związku Narciarskiego, czyli Grzegorza Mikuły (fot. sport24.pl), który był uprzejmy wyjaśnić nam wszystkie niuanse dotyczące funkcjonowania kadry kombinacji norweskiej w Polsce i nie tylko. Dzięki temu możecie się zapoznać ze stanowiskiem samego związku i samodzielnie wyciągnąć wnioski.


Konrad Rakowski: Dlaczego kombinatorzy norwescy nie zostali wysłani na Mistrzostwa Świata w Val di Fiemme? Co jest oficjalnym powodem takiej decyzji?

Grzegorz Mikuła: Składy na MŚ zatwierdza Zarząd PZN, który uznał, że poziom sportowy prezentowany w tym sezonie przez zawodników nie uzasadnia ich startu w MŚ.

KR: Ze względu na jakie przesłanki wysłano tak liczną reprezentację narciarstwa alpejskiego (osiem osób)?

GM: Trenerzy mieli za zadanie przygotować formę zawodników i zawodniczek na mistrzostwa świata - główną imprezę sezonu. Start był sprawdzianem koncepcji przygotowań i stanu posiadania na rok przez Igrzyskami Olimpijskimi.

KR: Czy jakiekolwiek wyniki w tym sezonie dawały nadzieję na dobre wyniki w Schladming?

GM: Tak - np. 9 miejsce Macieja Bydlińskiego w zawodach PŚ.

KR: Czym na powołanie zasłużyła sobie męska sztafeta w biegach narciarskich?

GM: Wyjazd na MŚ nie jest wyjazdem za zasługi, ale w celu osiągnięcia założonego wyniku sportowego. Jeżeli to się nie udaje, trenerzy muszą wytłumaczyć się ze startu poniżej oczekiwań.

KR: Jadący na MŚ Jan Antolec był na Mistrzostwach Świata młodzieżowców 46,65 i 55, a Andrzej Gąsienica, który nie jedzie, w Libercu zajął 19 i 14 miejsce. Swoim pytaniem nie sugeruję, że kogoś należałoby nie wysyłać, a staram się zrozumieć dlaczego innej skali oceniania podlegali kombinatorzy. Czy każdy związek sportowy w kraju, nie powinien wysyłać swoich zawodników na najważniejsze imprezy w sezonie w celu jawnej i uczciwej oceny ich wyników?

GM: MŚ seniorów nie są jedynym miejscem, gdzie można jawnie i uczciwie ocenić wyniki zawodników. Szczególnie, że MŚ w Val di Fiemme nie były imprezą główną dla kadry KN w sezonie 2012/2013.

KR: Z jakich powodów kadrowicze dopiero pod koniec sezonu wystartowali w zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej?

GM: Taką decyzję podjęli trenerzy, którzy mieli za zadanie przygotować kadrę do startu w MŚ juniorów - to była impreza główna dla kadry KN w tym sezonie. Pozostali zawodnicy (nie będący już z wieku juniora) mieli poprzez starty w PK dojść do dyspozycji pozwalającej dopiero w drugiej części sezonu startować w PŚ.

KR: Dlaczego w artykule na stronie PZN.pl nie padła informacja o tym, że kombinatorzy norwescy na Mistrzostwa Świata nie jadą? Dlaczego zalinkowano program Mistrzostw Świata w biegach narciarskich i w skokach narciarskich, a słowo kombinacja norweska nie padło ani razu w całym artykule? Czy opinia publicznie nie zasługuje na konkretną informacje dotyczącą wyjazdu kombinatorów na MŚ?

GM: Informacja dotyczy powołanych zawodników i ich planów startowych. Nie opisujemy rzeczy, w których nie bierzemy udziału. Proszę zauważyć, że w artykule nie ma także wzmianki o braku powołań do reprezentacji kobiet w skokach narciarskich. Szanujemy opinię publiczną, ale nie chcemy wszystkich tematów mieszać w jednym kotle informacyjnym.

KR: Dlaczego na stronie PZN.pl panuje cenzura i administrator strony nie akceptuje kulturalnych komentarzy nie zawierających wulgaryzmów? Szczególnie napiętnowana jest tutaj redakcja skipola, gdyż komentarze pisane przez każdego z redaktorów od dłuższego czasu nie są publikowane. Czemu ma więc służyć funkcja dodawania komentarzy pod artykułami?

GM: Nie mogę zgodzić się z zarzutem cenzury na naszej stronie. Po prostu oficjalna strona organizacji rządzi się ciut innymi prawami niż strony komercyjnych portali. Nie chcemy i nie możemy pozwolić sobie na to, aby nasza strona była miejsce bardziej lub mniej ukrytego obrzucania się ironią, błotem i złośliwościami – nawet jeżeli komentarze nie zawierają wulgaryzmów. Stąd brak akceptacji dla niektórych komentarzy.

KR: Dlaczego na oficjalnej stronie Polskiego Związku Narciarskiego nie ukazują się żadne informacje dotyczące stanu zdrowia kadrowiczów w kombinacji norweskiej?

GM: Informacje na temat stanu zdrowia kadrowiczów są zamieszczane na stronie. Postaramy się rozbić to w bardziej regularny sposób.

KR: Odbiegając od samych złych wyników, chciałbym zapytać o jeden z czynników na nie wpływający. Dlaczego Paweł Słowiok notuje od dłuższego czasu bardzo słabe prędkości na progu? W Planicy był wolniejszy od najszybszych zawodników o ponad 2 km/h i nierzadko osiągał najniższe prędkości w całej stawce. Podczas sobotniego konkursu był najwolniejszy zarówno w serii próbnej jak i w konkursie. Podobne, ale nie aż tak ogromne, problemy z prędkościami podczas konkursów w Planicy miał Szczepan Kupczak. Nie może to być kwestia smarów, gdyż Andrzej Gąsienica w tym aspekcie plasował się w ścisłej czołówce.

GM: Problem z prędkościami najazdowymi jest złożony. Wpływają na to nie tylko smary, ale także struktura ślizgu, elementy techniki dojazdu i dlatego widać różnicę między zawodnikami.

KR: Jaką funkcję pełni obecnie w kadrze Jakub Michalczuk i kto w sztabie szkoleniowym jest oficjalnie odpowiedzialny za wyniki na skoczni?

GM: Jakub Michalczyk jest asystentem trenera głównego, Jana Klimki. Trenerzy wewnątrz grupy – nie tylko w KN – dzielą się zadaniami i rolami.

KR: Na jakiej podstawie odsunięty od kadry po poprzednim sezonie został najlepszy polski kombinator Tomasz Pochwała, który w sezonie 2011/2012 był zwycięzcą rankingu PZNu? Dlaczego dla triumfatora rankingu zabrakło miejsca w ośmioosobowej kadrze? To samo pytanie dotyczy Mateusz Wantuloka, który został odsunięty od kadry i trenując w klubie osiągnął życiową formę, której nigdy nie miał będąc objętym centralnym szkoleniem.

GM: Składy kadr proponują trenerzy biorąc pod uwagę wiele czynników – nie tylko suchy wynik sportowy i miejsce w rankingu. Składy przedstawiane są na komisjach specjalistycznych, zatwierdzane są przez Zarząd i przesyłane są do MSiT. Zawodnicy Pochwała i Wantulok znajdują się w kadrze narodowej, realizują indywidualny program przygotowań wspierany częściowo przez PZN (sprzęt + pokrycie kosztów części akcji szkoleniowych) i mają pierwszeństwo w startach w zawodach Pucharu Świata z czego w tym sezonie korzystali.

Konrad Rakowski