Maciej Staręga Davos 2013

Doczekaliśmy się, jutro pierwsze starty nowego sezonu Pucharu Świata w biegach narciarskich. W Kuusamo/Ruka sprinty i dystanse stylem klasycznym. Podobnie jak w ubiegłym roku w przedstartowy dzień rozmowa z Maćkiem Staręgą naszym najlepszym sprinterem narciarskim.

 

Zaczniemy nietypowo, jutro pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich sezonu 2014/2015, oglądałeś wczorajszy mecz Legii?

Ostatniego nie udało mi się zobaczyć. Głównie ze względu na późną porę. Gdy Legia zaczynała mecz u nas było już przed 22. Poza tym przestawiam myślenie na swój sport. Trzeba się trochę wyciszyć i skupić na zadaniu, które czeka mnie w weekend.

 

Stąd takie pytanie, myślałem, że oderwę cię trochę od nart. Oglądając Twoje biegi w Bruskvalarnie, odniosłem wrażenie , że narty miałeś super przygotowane?

To fakt przydaje się czasami uwalniać głowę od nart. Trzeba po prostu podchodzić na spokojnie do swoich zadań. Choć niekiedy emocje podnoszą tętno. Jeżeli chodzi o sprinty w Bruksvallarnie myślę, że miałem jedne z najlepszych nart w stawce. Serwis się spisał w 100%, a i dobrałem odpowiednią strukturę do zawodów.

 

Jakieś nowości w temacie smarów i struktur testowaliście przed sezonem?

Mamy jedną nowość, którą z serwisem wprowadziliśmy przed sezonem. Nie będę jej zdradzał, ale w Bruksvallarnie raczej nie pomogła. Jednak jestem pewny, że to w pewnym momencie wypali.

Chodzi o lekkie próby z nartami. Tyle mogę przybliżyć

 

Czyli tajna broń, faktycznie konkurencja nie śpi. Jesteś zadowolony z faktu, że pierwsze biegi to sprinty, odczuwasz presję w związku z rozbudzonymi apetytami kibiców po drugim miejscu w Szwecji?

Próbujemy pewnych rozwiązań po doświadczeniach z poprzedniego sezony, chyba żeby dogonić konkurencję. Presja większa, czy mniejsza jest zawsze, ale trzeba podchodzić do tego z dystansem. Chciałbym zaprezentować swoje możliwości, to nad czym pracowałem przez lato. Mam nadzieję, że mi się to uda. Poza tym starty w Kuusamo to inny poziom niż w Bruksvallarnie, tu poza Szwedami będą wszyscy najlepsi z innych krajów.

 

W ubiegłym sezonie parokrotnie walczyłeś w ćwierćfinałach i półfinałach sprintu, rywale cię rozpoznają, nabrali szacunku?

Myślę, że w sporcie trzeba mieć rozpracowanych przeciwników i wszyscy coś o sobie wiedzą. Kto jak biega, jakim stylem lepiej, jaką ma taktykę. Na tym poziomie to się liczy i może pomóc, a szacunek powinno mieć się do każdego rywala.

 

Wprowadzono jakieś rewolucyjne rozwiązania sprzętowe przed tym sezonem, super lekkie buty, kije itd?

W zasadzie chyba tylko jakieś lekkie poprawki. Zauważyłem, że niektórzy zawodnicy zdecydowali się na buty do klasyka z karbonową piętą. Raczej nie przekonuje mnie ten pomysł do końca.

 

Po publikacji zdjęć waszych nowych kombinezonów startowych ( poniżej na zdjęciu) pojawiło się sporo komentarzy, że wyglądacie jak kanadyjczycy, czy to jest ostateczna wersja na ten sezon, czy będą inne modele?

Na razie jest to podstawowy wzór, który bardzo mi się podoba. Słyszałem jednak, że mamy otrzymać jeszcze jeden inny model ubranka, ale jak wyglądać to będzie w rzeczywistości do końca nie wiem.

 

 

 

Głowną  imprezą sezonu są w tym roku Mistrzostwa Świata w Falun, dobrze znasz tamte trasy?

Nigdy nie byłem w Falun, więc poza obserwacją telewizyjną nie mam pojęcia co mnie tam czeka.

 

W związku z tym będziecie tam wcześniej na rekonesansie?

Będziemy na tydzień przed imprezą i myślę, że to wystarczy. W weekend przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata mamy zaplanowane starty w Pucharze Świata w Ostersund.

 

Jutro wystartujesz w zawodach Pucharu Świata po raz 55-ty, pamietasz gdzie debiutowałeś?

Tego się nie zapomina. Mój pierwszy start w szwedzkiej miejscowości Gallivare. 15 km łyżwą - oh namęczyłem się, a wynik był jeszcze cięższy do przyjęcia.

 

Wróćmy do Mistrzostw Świata, jesteś przede wszystkim sprinterem, masz konkretny plan na MŚ w Falun? Bedzie finał?

Mój cel to w końcu odpalić na głównej seniorskiej imprezie, bo jak na razie nie udawało mi się to. Jak już zaprezentuje to co trzeba, wtedy zobaczymy gdzie mnie to zaniesie.

 

 

Tyle Maciej Staręga, rozmowę przerwaliśmy ze względu na popołudniowy trening Maćka.

Myślę, że na wszystkie zadane i nie zadane pytania zawodnik odpowie w trakcie długiego sezonu na… trasie.

 

Kuba Cieślar