chowaniak mateusz

Rozmowa z multimedalistą zawodów rangi mistrzowskiej  w biegach narciarskich (Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Juniorów) , byłym kadrowiczem "młodzieżówki" ,zawodnikiem klubu UKS Regle Kościelisko Mateuszem Chowaniakiem. Rozmawia Angelika Leśnik - Barglik.

 

Angelika Leśnik-Barglik .
 Jak zareagowałeś na decyzje, że nie ma Cie już w Kadrze Młodzieżowej, mimo że jesteś drugi  w rankingu Pucharu Polski  a na twoje miejsce wskoczyła osoba z dwunastego miejsca?
Mateusz Chowaniak;
Na początku bardzo się zdziwiłem, ponieważ parę tygodni wcześniej otrzymałem informację, że dalej będę w kadrze. Razem z trenerem próbowałem dowiedzieć się dlaczego tak jest ale nikt z prezesów PZN i trenerów kadrowych  nie udzielił nam informacji i do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo, które zostało wysłane ponad 3 miesiące temu.


ALB.  Czy według Ciebie taka decyzja może mieć wpływ na  zmniejszenie poziomu  w biegach narciarskich ?
MCH.  Zdecydowanie tak, ponieważ jak tak dalej będzie to za parę lat już nikt w Polsce nie będzie trenował tej dyscypliny


ALB;  Powyższa decyzja bardziej Cie zmobilizowała do trenowania czy jednak nie masz zamiaru już trenować.
MCH;   Na początku prawie nic nie trenowałem ponieważ myślałem, że to nie ma sensu, ale później postanowiłem, że nie ma co się poddawać i trzeba dalej trenować i robić to co się lubi i w czym jest się dobrym.


ALB . Na samym początku swojej kariery zastanawiałeś jaką dyscyplinę sportu wybrać, pamiętam że wachałeś się po między piłką nożna a biegami narciarskimi. Czy teraz nie żałujesz  ze wybrałeś biegi narciarskie?
MCH. W  100% nie żałuję ponieważ w piłce nożnej na pewno bym nie osiągnął takich wyników jak do tej pory w biegach, a poza  tym piłka nożna w moim rejonie jest bardzo słabo rozwijającym się sportem .


ALB.  Jakie macie plany z  trenerem klubowym Jurkiem Leśnikiem na nadchodzący sezon?
MCH. Na pewno to dobrze przygotować się do sezonu zimowego a co do startów jeszcze nie planowaliśmy.


ALB.  Czy warunki treningowe i  obozy wyjazdowe  z trenerem klubowym są według ciebie na wysokim poziomie?
MCH. Jak najbardziej tak, w klubie trenuje mi się bardzo dobrze, obozy mamy przeprowadzane na wysokim poziomie i myślę, że czuję się lepiej niż w kadrze.


ALB.  Czy jeśli dostaniesz ponownie powołany do Kadry Młodzieżowej to  wrócisz?
MCH. Trudno jest zdecydować się na coś, na czym się już raz zawiodłeś. Gdybym dostał taką propozycje to z pewnością musiałbym się poważnie nad tym zastanowić. W obecnej sytuacji o tym nie myślę. Zastanawiające jest również fakt odsunięcia mnie i Wojtka (Suchwałki, także medalisty OOM i MPJ - przyp.redakcji)  z grupy szkoleniowej podobno z braku funduszy ,ale znalazło się miejsce dla jeszcze jednego trenera . Ciekawe jest także to że wszyscy zawodnicy są z klubów śląskich, może górale z pod Tatr  mają słabe geny...

 

W artykule powiązanym poniżej,  rozmowa z zawodnikiem z 2012 roku - red.