Ryszard Łabaj urodzony 17.01.1973, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zwycięzca Biegu Piastów. W 1992 zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w Vuokatti na 10 km,stylem klasycznym. Obecnie mieszka w niemieckim Berchtesgaden i zajmuje się szkoleniem młodzieży w biegach narciarskich i biathlonie. Czterech jego  wychowanków zajmuje miejsca w kadrach narodowych od najmłodszej kategorii D do B, a jeden z nich reprezentuje Niemcy na EYOWF 2013 w rumuńskim Brasov.


Angelika Leśnik-Barglik: Opisz nam proszę jak Ci się pracuje jako trener w Berthesgaden czy duża róznica jest w podejsciu do trenowania dzieci ,ich rodziców i Niemieckiej Federacji Sortu, od naszych polskich metod szkolenowych???.
Ryszard Łabaj; Jezeli są wyniki -pracuje się dobrze, (a że są) to nie moge narzekać.Co do różnic to chyba są i to duze.Przede wszystkim dzieci i mlodzież do 15 lat utrzymują tylko i wyłącznie rodzice,a więc -narty, buty, kije,wyjazdy na zawody(pobyt),i pobyt Trenerów.Jezeli zawodnik jest dobry otrzymuje ze Związku (ale nie DSV, tylko taki jak związek okręgowy) ubrania,ewentualnie jedno zgrupowanie letnie.Natomiast wszystko się zmienia po 15 roku życia,można się dostać do grup szkoleniowych- D/C,C,B,A,A1. Jezeli to wszystko się uda wtedy można poszukać sobie etatu np.wojsko,policja,slużba graniczna,urząd celny (oczywiście trzeba jeszcze przejść egzamin).


Został ktoś przyjęty oddelegowywuje się go do uprawiania sportu wyczynowego,na tak długi okres ,jak długo będzie sie utrzymywał w grupach szkoleniowych.Jezeli natomiast coś w sporcie się nie uda ma możliwosc pracy w danym zawodzie lub przekwalifikowanie (oznacza to że może podjąć naukę i przez trzy lata będzie miał wynagrodzenie,-oczywiście nie całe.) Dla najlepszych natomiast to jest Grupa Szkoleniowa A1-gdzie zawodnik otrzymuje stypedium ,samochód itd.Wiec chyba różnice duże?


ALB:. To bardzo duże wyróżnienie dla Ciebie ze zostałeś doceniony za granicami naszego kraju, jak wiemy Niemcy słyną z tego iż lubią zatrudniać swoich rodaków i byłych zawodników??? Jak Ci się udało zdobyć ich zaufanie???.
RŁ;
Pierwszy rok był cieżki,jako Trener musisz wytłumaczyc wszystko, dzieciom i młodzieży ,oczywiście rodzicom także,oni też wszystko chcą wiedzieć (na co wydają pieniądze),ale po zimie ,kiedy wyniki były ,wszyscy byli zadowoleni.I tak zostało to do dzisiaj, to moja 11 zima ,i czterech zawodnikow w grupach szkoleniowych w biathlonie;.
D/C-Tehresa Jost
C-Mathias Dorfer
C-Niklas Homberg
B- Michael Wileitner

ALB.
Wiemy ze składałeś CV do Polskiego Związku Biathlonu na trenera wraz z Kathi Wilhelm, czy wiesz dlaczego odrzucili wasze CV??
RŁ. Tak to prawda złożyłem,ale nie otrzymałem odpowiedzi,do dziś.(może to i lepiej ,patrząc jak udane Mistrzostwa Świata w biathlonie z polskimi trenerami)

ALB; Czy myślisz ze zawodnicy kadry narodowej w Polsce powinni mieć mozliwość doboru trenera, a nie tylko powinien decydowac zarząd PZN???
RŁ; Myśle że trener z zawodnikiem, razem muszą sie dobrać.A PZN ma szkolić trenerów.
ALB:Jak oceniasz przygotowania naszej Kadry Olimpijskiej do Mistrzostw Świata, czy ukrywanie się i brak występów na Pucharowych zawodach, i kofrontacji z młodszą kadrą jest słusznym celem na zdobyćie wysokich wyników ??
RŁ:Nie mogę ocenic ich przygotowania ,bo od Tur de Ski nigdzie nie startowali w Pucharze Świata.Czy to jest słuszne przygotowanie, to juz niedługo zobaczymy.Labaj podium 1992

ALB; Trzy życzenia do złotej rybki, które podniosą poziom w biegach narciarskich.  
RŁ; Trzy życzenia:
Praca (zawodników)
Praca (trenerów)
Praca (PZN)
Wtedy będziemy mieli wyższy poziom biegów w Polsce. Dziekuje i pozdrawiam


                                Podium MŚ, od lewej R.Łabaj,Thomas Alsgaard,Mathias Fredriksson foto:archiwum zawodnika                                                                                                 

Rozmawiała Angelika Leśnik-Barglik