images/Sezon2012-2013/Biegi_narciarskie/Polska/Hulawy%202.jpg


Zapraszamy do rozmowy z wychowanką klubu MKS Istebna, która uplasowała się na drugim miejscu w minionym sezonie w rankingu PZNu - Pucharu Polski w kategorii juniorka A w biegach narciarskich oraz złotą medalistką XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Dominiką Hulawy.Piotr Walkowiak: Zapewne wielu z czytelników naszego serwisu chciałoby się dowiedzieć kiedy miałaś pierwszą styczność z narciarstwem biegowym i dlaczego akurat wybrałaś tą dyscyplinę. Może ktoś szczególnie zachęcił Cię do biegania na nartach, zdradzisz imię prekursora?

Dominika Hulawy: Narciarstwo biegowe towarzyszy mi już od 11 lat. Kiedy byłam w 2 klasie szkoły podstawowej. Mój tata (a jednocześnie trener) zabierał mnie czasami na stare trasy biegowe na Kubalonce. Oczywiście po jego powrocie z pracy, w zimowe popołudnia. Swoje pierwsze kroki na nartach stawiałam na oświetlonych reflektorami, nie zawsze idealnie przygotowanych torach na placu startowym. Ta fantastyczna sceneria oraz muzyka dobiegająca z pobliskich boksów robiła na mnie duże wrażenie, a bieganie zaczęło sprawiać mi przyjemność. W tamtym okresie sezony zimowe obejmowały dla mnie tylko 2 starty: Bieg o Istebniański Bruclik i Bieg Dudka :). Zawody te, miały dla mnie szczególnie dużą rangę, a zdobyte pierwsze medale zachęciły do uprawiania wyczynowo tego sportu. Z biegiem czasu zaczęła wzrastać ilość zawodów oraz poziom rywalizujących zawodniczek, tym samym treningi musiały stać się cięższe i bardziej systematyczne.

PW
: Generalnie od początków swoich startów ciągle idziesz do przodu. Już jako juniorka C zdobywałaś złote medale Mistrzostw Polski Uczniowskich Klubów. Który z dotychczasowych osiągnięć uważasz za najważniejszy w swojej kolekcji? Może tegoroczne złoto w XVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży?

DH: Tegoroczne zwycięstwo w sprincie na XVIII OOM to zdecydowanie mój najlepszy występ ubiegłego sezonu. Jednak za swój największy sukces uważam dwukrotne zdobycie pierwszego miejsca na MP UKS-ów z 2009 roku, a także dwa złota w Mistrzostwach SMS Zakopane ostatnich zawodach cyklu Pucharu Polski z 2008 roku, które dały mi awans z siódmej pozycji na czwartą, w rankingu Pucharu Polski jako młodsza juniorka C.

PW: Do tej pory reprezentowałaś klub MKS Istebna, oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego Szczyrk. Teraz wylądowałaś w AZS AWF Katowice. Jak w takim razie przebiegają treningi? Pozostajesz jeszcze w kontaktach z rodzimym klubem? Czy jednak AWF odgrywa tutaj istotniejszą rolę?

DH: Jak na razie ciężko mi ocenić nowy klub, ponieważ w Katowicach spędziłam zaledwie kilka dni. Myślę, że jednak większość treningów będę realizować w Istebnej przy MKS-ie.

PW: Za nami tegoroczny cykl Pucharu Polski w biegach na nartorolkach. Jak podsumujesz swoje starty w tych zawodach?. Podchodziłaś do tych zmagań całkiem na poważnie czy było to swego rodzaju przetarcie przed sezonem zimowym?

DH: Ostatnie starty na nartorolkach traktowałam jak najbardziej poważnie. Zdobyłam jedno trzecie i dwa drugie miejsca. Jestem zadowolona z uzyskanych wyników. Mogłam sprawdzić swój obecny poziom przygotowania oraz porównać się z rywalkami.

PW: Czy jest ktoś szczególny z zawodniczek/zawodników rywalizujących w Pucharze Świata oprócz Justyny Kowalczyk komu mocno kibicujesz? Może jest Twoim wzorem?

DH: Jestem wielką fanką Dario Cologni :), ale równie mocno kibicuję Charlotte Kalli.

PW: Zdradź czytelnikom, czym zajmujesz się poza biegami narciarskimi? Co wypełnia Twój wolny czas?

DH: W wolnym czasie lubię słuchać muzyki, spotykać się ze znajomymi, wychodzić na spacerki i imprezy, oraz robić zakupy. Czasem rekreacyjnie idę na basen lub rower. Nie lubię się nudzić, więc zawsze szukam dla siebie jakiegoś ciekawego zajęcia.

PW: Masz już jakieś szczególne postanowienie dotyczące nadchodzącego sezonu? Start w których zawodach będzie dla Ciebie priorytetem?

DH: W nadchodzącym sezonie najważniejszymi startami będą dla mnie Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Olimpiada Młodzieży. Swoje treningi ukierunkowuje na przygotowanie do tych zawodów.

PW: Jestem ciekaw, czy już rozważałaś decyzję swojej przyszłości związanej ze sportem, czy jesteś ukierunkowana na karierę seniorską?

DH: Swojej kariery nie rozpatrywałam długoterminowo. Wybór kierunku studiów spowodowany bym faktem, iż nadal planuje starty w zawodach.

PW: Jeśli można wiedzieć, jakie jest największe marzenie Twojej przygody z biegami narciarskimi?

DH: Marzeniem związanym z biegami narciarskimi byłoby usłyszeć nasz hymn narodowy zagrany dla mnie podczas dekoracji Igrzysk Olimpijskich :)

Rozmawiał: Piotr Walkowiak