norwegia

Trzy dni od 18 do 20 sierpnia ( czwartek, piątek i sobotę)  trwał nartorolkowy festiwal w norweskich miastach Aure i Trondheim. Na starcie stanęło wiele gwiazd światowych biegów narciarskich, a wygrali Heidi Weng i Petter Northug.

 

W czwartek 18 sierpnia rozegrano biegi stylem dowolnym na dystansie 25 kilometrów. Bieg pań wygrała Heidi Weng a czasem 1:02:08,8 godziny. Dodajmy, że Heidi pokazała kto rządzi w Norwegii, druga zawodniczka Emilie Kristofersen straciła do niej prawie 4 minuty. Podium uzupełnia Włoszka Ilaria Debertolis. Do mety dotarło 37 pań z Norwegii, Rosji, Szwecji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii.

WYNIKI

 

Na tym samym dystansie rywalizowali panowie. Jeżeli liczycie na zwycięstwo Pettera Northuga w tej konurencji to neistety nic z tego. Na 25-cio kilometrowej trasie tryumfował 21 letni Norweg Gaute Kvaale z czasem 54:29,3 minuty. 4,6 sekundy stracił do niego Francuz Jean Marc Gaillard, kolejne 2,2 sekundy Rosjanin Andrjej Melniczenko. Niklas Dyrhaug zajął szóste miejsce, Maksym Wylegżanin został sklasyfikowany na pozycji z numerem osiem. Obaj panowie to około pół minuty straty. A jak wypadł Northug? Northug zajął 48 miejsce ze stratą prawie pięciu minut, jednak nie Petter, a młodszy z braci Thomas. Petter zaliczył 10 minut straty zajmując 81 miejsce, jednak to jeszcze nie ostatni z Northugów. Najmłodszy z braci Even zamknął listę wyników z parwie półgodzinną stratą. Bieg ukończyło 97 zawodników.

WYNIKI

 

Piątek 19 sierpnia to sprinty stylem klasycznym rozegrane w Aure oraz sprinty stylem dowolnym rozegrane w Trondheim. W klasyku pań kolejność wygląda następująca: Heidi Weng, przed Kathrine Harsem i Rosjanką Poliną Kowaljewą. WYNIKI

Sprint panów dla Norwegów, wygrał Paal Aune, przed Emilem Iversenem i Petterem Northugiem. WYNIKI

Jeżeli wyniki sprintów klasykiem nie wzbudzały większego zdziwienia, to w sprintach łyżwą (styl dowolny) już powiało nowością i sensacją. Wśró kobiet wygrała Baarbro Kvaale z Norwegii, dwie pozostałe lokaty zajęły Słowenki. Druga lokata dla 21 letniej Anamarii Lampic, o której jeszcze nieraz usłyszymy, trzecia loakta dla Vesny Fabjan. Weng zajęła piąte miejsce. WYNIKI

Sprint panów to zwycięstwo Kaspera Staadasa, przed Petterem Northugiem. Trzecie miejsce zajął najmłodszy z braci Northugów Even (podium w tym biegu na zdjęciu poniżej). WYNIKI

 

 
 
Wreszcie dzisiejsze biegi pościgowe klasykiem, które decydowały o ostatecznej kolejności w Toppidrettsveka 2016, na identycznym 15 kilometrowym dystansie dla kobiet i mężczyzn. Walkę o końcowe zwycięstwo w biegu pań musiała stoczyć Heidi Weng pokonując na mecie Kathrine Harsem o cztery dziesiąte sekundy. Trzecie miejsce dla Silje Oeyre Slind ze stratą 1,6 sekundy. Trzydniowe zmagania ukończyło 37 zawodniczek.
 
Bieg panów także rozegrał się na finiszu, wygrał Petter Northug, przed Mattisem Stenshagenem i Mikaelem Gunnulfsenem. Do mety norweskiej 3 dniówki dotarło 87 zawodników.
 
oficjalne wyniki biegów pościgowych wkrótce
 
kace