szwedzi

Po miesięcznej przerwie najlepsi nartorolkarze świata startowali w Sollefteå. To próba przed mistrzostwami świata w 2017 roku.

 

- Puchar Świata to kolejny etap przygotowań do mistrzostw świata, które gościć będziemy między 3 a 6 sierpnia przyszłego roku. Sprawdzimy wszystko: od mierzenia czasu do porządku startu i przebiegu zawodów – mówiła przed startem imprezy sekretarz generalna komitetu organizacyjnego Mia Karlsson, za najważniejszy test uznając zamknięcie miejskich ulic dla ruchu. - Mam nadzieję, że obywatele to rozumieją i przyjdą kibicować rolkarzom – dodawała. Trzy dni ścigania w środkowej Szwecji z pewnością przyniosły wiele odpowiedzi. Rywalizowano w kilometrowym sprincie, biegu masowym techniką klasyczną oraz indywidualnym starcie łyżwą na Hallstaberget

 

Po pierwszym weekendzie z PŚ w czubach klasyfikacji znaleźli się Szwedzi. Liderowali trzem z czterech rankingów: Sandra Olsson w seniorkach, Robin Norum w seniorach, a także Marcus Fredriksson wśród juniorów. Mocni jak zawsze Rosjanie „wzięli” w Oroslavje tylko zmagania juniorek (liderem Elizaveta Busteva).

 

Uliczny sprint nie poszedł Szwedom pomyślnie. Owszem, zajęli 5 miejsc na podium z 12 możliwych, jednak żadnego najwyższego stopnia. Tam królował dobrze znany środowisku Włoch Emanuele Becchis, jego rodaczka, młoda i utalentowana Lisa Bolzan, a wśród młodzieży Norweg Sigurd Braathen Reigstad oraz Amalie Honerud Olsen. Zawody były interesujące, chociaż fakt wystąpienia w nich raptem 48 uczestników (średnio 12 na kategorię) mocno obniżył i prestiż, i emocje z nimi związane.

 

Czego nie dokonali gospodarze w szybkobieganiu, odbili sobie w sobotę i niedzielę. Z 24 miejsc na podium wzięli aż 22. Nazwanie tego „nokautem” byłoby nietaktem. To był pogrom.

 

Sobotni klasyk odbywał się na miejskich pętlach, przy czym finisz zlokalizowano na wspomnianym wzgórzu Hallstaberget. Liczba okrążeń zależna była od grupy zawodników. Nieważne, ile Szwedzi mieli kółek pokonać, prawie zwijali za sobą asfalt. Na 20 km wygrał pewnie Robin Norum, chociaż prawdziwie samotną walkę na 16 km zdecydowała się prowadzić Britta Johansson Norgren. Znakomita maratonka brutalnie obnażyła poziom wyścigów na kołach. Nad Sandrą Olsson wypracowała 1:20.2 różnicy. A co w niedzielę? Łyżwą triumfatorka m.in. tegorocznej Marcialongi wybiegała już „tylko” 40 s nad Białorusinką Marią Neduchiną. Wśród panów najlepszy był po raz drugi Norum. Nie zawiedli też szwedzcy juniorzy – wygrali obie klasyfikacje.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE WYNIKI Z SOLLEFTEA

 

W Szwecji, podobnie jak w Chorwacji nie pojawili się biało-czerwoni. Kolejnym przystankiem PŚ będzie w dniach 12-14 sierpnia łotewska Madona. W czubach „generalek” niewiele się zmieniło. Jedyną zmianą jest przejęcie pozycji lidera przez juniorkę (a jakże, Szwedkę) Emmę Larsson. W klasyfikacji narodów Szwedzi prowadzą z dorobkiem 2333 punktów. Druga Italia ma ich 2042.

 

MCh