heidi weng

Od czwartku do soboty (20-22.08) w Skandynawii trwała trzydniowa rywalizacja w nartorolkowych zawodach Toppidrettsveka. Większość startujących zawodników była narodowości norweskiej, ale nie brakowało znanych narciarzy z innych krajów – Niemiec, Francji, Rosji, USA, Kanady, Włoch i Rosji.

 

W czwartek na otwarcie imprezy w szwedzkim Aure odbył się bieg pod górę „Fonna Opp” na trasie o długości 5,2 km. Najszybciej z mężczyzn na górę wbiegł 24-letni Didrik Tønseth z Norwegii. Drugi był Szwed Martin Johansson, a trzeci Amerykanin Noah Hoffman. Norweżka Therese Johaug po raz kolejny udowodniła, że z pokonywaniem wzniesień radzi sobie świetnie, wygrywając bieg kobiet. Czas w jakim uporała się z podbiegiem pozwoliłby jej na zajęcie 10. miejsca wśród meżczyzn. Kolejne miejsca zajęły jej rodaczka Heidi Weng i reprezentantka Stanów Zjednoczonych Liz Stephen.

 

http://www.toppidrettsveka.no/files/dmfile/Resultat-TIV-Fonna-Opp---kvinner-20151.pdf – wyniki Fonna Op mężczyzn

http://www.toppidrettsveka.no/files/dmfile/Resultat-TIV-Fonna-Opp---kvinner-20151.pdf – wyniki Fonna Op kobiet

 

Tego samego dnia po południu rywalizowano w sprincie klasykiem na dystansie 1,5 km. Do finału A mężczyzn zakwalifikowali się wyłącznie Norwegowie: Petter Northug, Eirik Brandsdal, Simen Lanes, Timo Andre Bakken, Ola Vigen Hattestad oraz Simen Østensen. W takiej kolejności przekraczali oni linię mety podczas biegu finałowego. Kolejne miejsce na podium wywalczyła w zmaganiach pań Heidi Weng. Tym razem nie dała się pokonać żadnej konkurentce w finałowym sprincie. Wprawdzie u kobiet, w decydującym o zwycięstwie biegu znalazły się trzy zawodniczki spoza Norwegii – Sandra Ringwald (Niemcy), Sophie Caldwell (USA) i Greta Laurent (Włochy) – ale żadnej z nich nie udało się przebić do czołowej trójki, w której były natomiast Hathrine Harsem i Barbro Kvaale.

 

http://www.toppidrettsveka.no/files/dmfile/Resultat-sprint---menn1.pdf – wyniki sprintu mężczyzn

http://www.toppidrettsveka.no/files/dmfile/Resultat-sprint---kvinner1.pdf – wyniki sprintu kobiet

 

Nazajutrz, w norweskim Knyken/Orkdal biegano nartorolkowy Skiathlon na 15 km. Konkurencja męska przyniosła pierwsze w tych zawodach nie-norweskie zwycięstwo. Dobrą norweską passę przerwał Szwed Cale Halfvarsson. Równo z nim na metę wpadł Eirik Brandsdal, ale jak się później okazało, był minimalnie gorszy. Trzeci był Simen Østensen (Norwegia). Kolejny świetny start zanotowała Heidi Weng wygrywając wśród kobiet walkę na finiszu z Therese Johaug. Na trzeciej pozycji bieg ukończyła Niemka Denise Hermann.

 

http://www.toppidrettsveka.no/files/dmfile/Resultate-skiathlon-menn-officiell1.pdf – wyniki Skiathlonu mężczyzn

http://www.toppidrettsveka.no/files/dmfile/Resultate-skiathlon-kvinner-officiell1.pdf – wyniki Skiathlonu kobiet

 

Na zakończenie, w sobotę zawodnicy pobiegli w biegu stylem klasycznym na dochodzenie w Trondheim. Jako pierwszy z mężczyzn na trase ruszył Østensen. Trzy sekundy później Didrik Tonseth, a 8 sekund po aktualnym liderze bieg rozpoczął Eirik Brandsdal. Kolejnymi zawodnikami, którzy ruszyli w pościg byli Petter Northug, Calle Halfvarsson i Niklas Dyrhaug. Po przebiegnięciu kilku kilometrów Østensen, Tonseth i Brandsdal biegli już razem i przez cały wyścig nie dali się dogonić pozostałym zawodnikom. 3 km przed metą od czołowej grupki odpadł Brandsdal i było już

wiadomo, że zwycięstwo w zawodach rozstrzygną między sobą Tonseth i Ostensen. Ostatecznie o 0.6 s lepszy na finiszu był Simen Østensen i został zwycięzcą Toppidrettsveka 2015. Eirik Brandsdal musiał zadowolić się trzecim miejscem. Tuż za podium znalazł się Calle Halvarsson. Miejsce piąte przypadło Mikaelowi Gunnulfsenowi (Norwegia), a na szóstym ex-aequo finiszowali Sebastian Eisenlauer z Niemiec i Norweg Anders Gløersen.

 

Dużo większą przewagę niż u mężczyzn na starcie miała liderka zawodów w kategorii kobiet. Heidi Weng ( na zdjęciu) na początku miała aż 47 sekund zapasu nad drugą Therese Johaug. Ponad minutę straty po Weng do zmagań przystąpiła Kathrine Harsem. Ponad pół minuty dłużej na swój start czekały trzy Niemki – Sandra Ringwald, Denise Hermann oraz Nicole Fessel. Weng od początku narzuciła mocne tempo i systematycznie powiększała swoją przewagę nad Johaug. Znajdujące się na czele trzy Norweżki całą trasę pokonały samotnie i ukończyły bieg w takiej kolejności, w jakiej go rozpoczęły. There Johaug na mecie zameldowała się minutę i 14 sekund później niż triumfatorka. Minutę po Johaug ukończyła zmagania Kathrine Harsem. Kolejne cztery miejsca przypadły Niemkom. Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Fessel, na piątej Ringwald, na szóstej Hermann, a na siódmej Stefanie Bøhler.

 

Marek Cielec