Nartorolki

Włoskie miejscowości: Trydent i Predazzo gościły najlepszych nartorolkarzy walczących w finale Pucharu Świata w jeździe na nartorolkach. Podbieg na Monte Bondone, sprint, wyścig ze startu wspólnego i bieg pościgowy to cztery konkurencje w których ścigali się zawodnicy.

 

Pierwszy dzień rywalizacji w finale nartorolkowego Pucharu Świata to uphill klasykiem na Monte Bondone. Juniorzy i Juniorki oraz seniorki rywalizowały na trasie o długości 2,5 km, seniorzy mieli do pokonania 5 km. Dystanse nie były może zbyt imponujący, jednak o trudności podbiegu niech świadczy chociażby czas, jakiego potrzebowali najlepsi na świecie nartorolkarze dysponujący najszybszym sprzętem do pokonania go. Najszybszy na 2,5 km był junior Ricardo Masiero z Włoch, który jako jedyny „złamał” tego dnia 10 minut, jego wynik to 9:56. Najszybszą juniorką na Monte Bondone okazała się Moa Hansson ze Szwecji, jej czas to 11:59, a wśród seniorek zwyciężyła reprezentankta Włoch - Francesca Baudin z wynikiem 11:35. Zwycięzcą w rywalizacji seniorów na dwukrotnie dłuższym dystansie został Rumun Paul Constantin Pepene z czasem 17:26.

 

Drugi dzień rywalizacji w Trydencie przebiegał pod znakiem sprintów techniką dowolną na dystansie 200 m. Po serii kwalifikacyjnej na czas zawodnicy przystąpili do rywalizacji w systemie pucharowym -walki jeden na jednego, z której tylko zwycięzca przechodził do kolejnej rundy rywalizacji. Najlepsi wśród juniorów okazali się Julie Henriette Arnesen z Norwegii i Raimo Vigants z Łotwy. W rywalizacji seniorskiej zwycięstwa odnieśli Alena Prochazkova ze Słowacji i Emanuele Becchis z Włoch.

 

WYNIKI

 

Po dwóch dniach rywalizacji zawodnicy przenieśli się do oddalonego o 60 km od Trydentu Predazzo. Trzeciego dnia zawodnicy ścigali się w znanej biegaczom narciarskim dolinie Val di Fiemme, a w programie zawodów widniały biegi ze startu wspólnego techniką dowolną. Najlepsi na dystansie 10 km okazali się: Moa Hansson (juniorki), Angelo Buttironi (juniorzy) i Lisa Bolzan (seniorki). Natomiast w wyścigu seniorów na 15 km zwyciężył Matteo Tanel.  Trójka z tych zawodników to reprezentanci Włoch: Buttironi, Bolzan i Tanel, a Moa Hansson to reprezentantka Szwecji.

 

Finał tegorocznego Pucharu Świata podobnie jak końcowy etap rozgrywanego zimą Tour de Ski miał miejsce na Alpe Cermis. Najlepsi nartorolkarze na zakończenie swojej rywalizacji przystąpili do biegów pościgowych klasykiem, których trasa prowadziła na legendarny szczyt. Panie tego dnia ścigały się na dystansie 10 km, a najlepsze okazały się Moa Hansson wśród juniorek i Alena Prochazkova w seniorkach. Panowie ścigali się na dystansie dwukrotnie dłuższym, czyli 20 km, a zwycięsko z tej rywalizacji wyszli Johan Ekberg (juniorzy) i Eugeniy Dementiev (seniorzy).

 

WYNIKI

 

Zdjęcie: Fiemme Ski World Cup (Facebook)

 

Arkadiusz Posiadała