nartorolki

Szwedzka miejscowość Torsby to gospodarz pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w jeździe na nartorolkach.  Prolog stylem dowolnym, biegi ze startu wspólnego i biegi pościgowe stylem klasycznym to konkurencje w jakich zawodnicy walczyli o pierwsze punkty w tym sezonie.

 

Na początek prolog!

 

Trzydniowe zawody w Torsby rozpoczęły się od prologu „łyżwą”. Zawodnicy mieli do pokonania 1500m stylem dowolnym, a najszybszy okazał się reprezentant gospodarzy – Erik Silfver, który na pokonania dystansu potrzebował jednej minuty i niespełna pięćdziesięciu dwóch  sekund. Drugi na mecie w kategorii seniorów ze stratą 0,4s zameldował się rodak zwycięzcy - Pontus Hermansson, trzecie miejsce ze stratą 0,7s zdobył Noel Baptiste z Francji.

 

Druga, najszybsza kategoria tego dnia to grupa juniorów, a wśród niej najlepszy okazał się Rosjanin – Alexander Grigoriev, który wyprzedził drugiego na mecie Raimo Vigantsa z Łotwy o 3,9s i trzeciego Angelo Buttironiego z Włoch o 6,2s. Reprezentant Łotwy – Raimo Vigants w zeszłoroczną zimę startował między innymi w Mistrzostwach Polski Seniorów w Sprincie.

 

W kategorii seniorek dublet dla Szwecji za sprawą Linn Soemskar, która odniosła zwycięstwo i Jackline Lockner, która zajęła drugą pozycję. Podium uzupełnia reprezentantka naszych południowych sąsiadów – Sandra Schuetzova z Czech.

 

Najlepszą juniorką tego dnia okazała się 17-letnia Moa Hansson ze Szwecji, drugie miejsce zajęła Alba Mortagna z Włoch, a trzecie Julie Henriette Arnesen z Norwegii.

 

 

Biegi ze startu wspólnego

 

Drugi dzień rywalizacji Pucharu Świata w Torsby to biegi ze startu wspólnego stylem dowolnym na dystansie 7km. We wszystkich czterech kategoriach najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy! Ba, tego dnia oddali oni tylko dwa miejsce na podium! Trzeci w kategorii seniorów był Matte Tanel z Włoch, a drugi wśród juniorów – Aadne Gigernes z Norwegii. Zwycięstwa dla Szwecji zdobyli natomiast: Robin Norum (seniorzy), Leo Johansson (juniorzy), Linn Soemskar (seniorki), Moa Hansson (juniorki).

 

 

Biegi pościgowe

 

Ostatni dzień rywalizacji upłynął pod znakiem biegów pościgowych stylem klasycznym. Dla reprezentantów gospodarzy była to jedynie formalność i pewnie potwierdzili oni zwycięstwa we wszystkich startujących grupach. Najlepsi okazali się podobnie jak dnia poprzedniego Norum, Johansson, Soemskar i Hansson. Jedyne miejsca na podium dla zawodników spoza Szwecji to trzecie miejsce Norwega Gigernesa w kategorii juniorów i trzecie miejsce Aleny Prochazkovej ze Słowacji wśród seniorek.

 

 

WYNIKI

 

Zdjęcie: Flavio Becchis

Arkadiusz Posiadała