olaf

Olaf Skoglund Minnelop to maraton nartorolkowy, pierwszy etap tegorocznego cyklu Guide World Classic Tour – letniego odpowiednika Visma Ski Classics, w którym startują najlepsi biegacze narciarscy Pucharu Świata i maratonów narciarskich. Tym razem najlepsi okazali się Astrid Oyre Slind wśród kobiet i Anders Molmen Host wśród mężczyzn.

 

To był piękny dzień na nartorolki w Kragero (miejsce rozegrania maratonu). Świeciło słońce, a termometry wskazywały około 20 stopni Celsjusza. Zawodnicy i zawodniczki wyruszyli na trasę biegu o 11:30. Najlepsza wśród pań, Norweżka Astrid Oyre Slind reprezentująca Team Koteng na pokonanie trasy o długości 80 km stylem klasycznym potrzebowała 3 godziny, 44 minuty i 32 sekundy. Slind „wykręciła” 32. czas w rywalizacji open z mężczyznami. O 33 sekundy później na mecie zameldowała się druga zawodniczka, Szwedka Maria Grafnings z Team SAS. Trzecie miejsce, jednak już z większą stratą, niespełna 9 minut, zajęła kolejna z Norweżek – Kari Vikhagen Gjeitnes z Team Ragde Eiendom (wcześniej Team Santander).

 

W rywalizacji mężczyzn całe podium należało do reprezentantów kraju wikingów. Najlepszy z czasem 3 godzin, 11 minut i 38 sekund okazał się zawodnik Team Serneke - Anders Molmen Host, który o 50 sekund wyprzedził drugiego Mortena Eide Pedersena z Team BN Bank i trzeciego Tord Asle Gjerdalena z Team Ragde Eiendom (różnica pomiędzy drugim i trzecim zawodnikiem na mecie wyniosła zaledwie 0,4s).

 

WYNIKI

 

Kolejne etapy Guide World Classic Tour to: Blink Classics, Alliansloppet i Fiemme Rollerski Cup. Najbliższy z nich, Blink Classics odbędzie się 1 sierpnia podczas Blink festival w Norwegii, a na jego starcie oczekujemy większej ilości gwiazd światowych biegów narciarskich.

 

Zdjęcie: Guide World Classic Tour

Arkadiusz Posiadała