nartorolki

Nartorolkowy Puchar Świata to cykl, który w sezonie 2018 liczył będzie cztery imprezy organizowane w czterech różnych państwach. Zmagania na nartorolkach nieco różnią się od swojego zimowego odpowiednika - biegów narciarskich. Najbardziej znaczące różnice, ciekawoski i pełen kalendarz poniżej.

 

Puchar Świata na nartorolkach w 2018 roku zostanie zainaugurowany 13 lipca w Szwedzkim Torsby. Tydzień później najlepsi na świecie nartorolkarze zawitają do łotewskiej Madony, na przełomie sierpnia i września ścigać się będą w Khanty-Mansijsku w Rosji, a tegoroczne zmagania w cyklu zakończą w Trento / Val di Fiemme, we Włoszech. 

 

W przeciwieństwie do Pucharu Świata w biegach narciarskich, gdzie zmaganie w jednej miejscowości najczęściej odbywają się w dwa dni (sobotę i niedzielę), na nartorolkach imprezy zaplanowane są na trzy lub cztery dni rywalizacji. Największą i najbardziej znaczącą róznicą pomiędzy letnimi a zimowymi zawodami jest jednak forma rozgrywania zawodów sprinterskich. W biegach narciarskich aby wygrać konkurencję sprintu należy najpierw zakwalifikować się do czołowej trzydziestki biegu kwalifikacjnego na dystansie około 1500 metrów, a następnie poradzić sobie w walce "bark w bark" w biegach finałowych. Sprint nartorolkowy wygląda zdecydowanie inaczej. Zawodnicy startują na o wiele krótszym dystansie, zwykle około 200m, a po serii kwalifikacyjnej rywalizują dwójkami w systemie KO (przegrany odpada) po specjalnie wyznaczonych torach, dzięki czemu zawodnicy wzajemnie sobie nie przeszkadzają.

 

Trzy imprezy po trzy starty i finał, podczas którego zostaną rozegrane cztery biegi to w sumie trzynaście wyścigów w tegorocznej edycji pucharowych zmagań. Organizatorzy chcą rozegrać prolog, trzy biegi sprinterskie, trzy biegi ze startu wspólnego, dwa biegi pościgowe oraz trzy biegi interwałowe. Ostatni start cyklu to bieg pod słynne z Tour de Ski - Alpe Cermis. Zeszłorocznych tytułów zwycięzców Pucharu Świata bronić będą Alena Prochazkova ze Słowacji i Robin Norum ze Szwecji, który to ma szansę na piąte zwycięstwo z rzędu. 

 

Kalendarz Pucharu Świata na nartorolkach

 

Zdjęcie: Flavio Becchis / MŚ Solleftea 2017

Arkadiusz Posiadała