Norweg Andreas Nygaard i Szwedka Maja Dahlqvist wygrali główny bieg w ramach Allianslopet zaliczany do cyklu Guide World Classic Tour. Wśród amatorów w czołowej dziesiątce uplasowali się dwaj Polacy, Marek Tokarczyk i Stanisław Gąsienica.

 

Bieg główny Alliansloppet 2017 miał być pojedynkiem między gwiazdami zimowych biegów narciarskich, Petterem Northugiem i faworytem gospodarzy Calle Halfvarssonem. Rywalizację zdominowali jednak specjaliści od narciarskich maratonów.

 

Finisz z dużej grupy wygrał Norweg Andreas Nygaard, drugi ze stratą 0,1s był jego rodak Torgeir Thygesen, a na trzecim miejscu uplasował się Szwed Karl-Johan Westberg.

Wspomniany wyżej Petter Northug zmagania ukończył na 26. miejscu, a Calle Halfvarsson nawet nie pojawił się na starcie.

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

Wśród kobiet najlepsza okazała się zawodniczka gospodarzy Maja Dahlqvist, która wyprzedziła swoją rodaczkę Marię Nordstroem i Keterinę Smutną z Czech.

WYNIKI KOBIET

 

Kilka godzin przed elitą na tę samą 48-kilometrową trasę wyruszyli amatorzy. Wygrał, z czasem 2:04:38,8 Viktor Renner z Norwegii. Dla porównania, zwycięzca biegu głównego Andreas Nygaard uzyskał 1:41:36,3.

Piąte miejsce wśród amatorów zajął Marek Tokarczyk z Rytra (strata do zwycięzcy 1:12,6), a dziewiąty był Stanisław Gąsienica z Kościeliska (+4:52,3).

WYNIKI AMATORÓW

 

foto: facebook.com/alliansloppet

huk