nartorolki

W Oroslavje, w Chorwacji zainaugurowano Puchar Świata w biegach na nartorolkach. Podczas pierwszych w tym sezonie zawodów nartorolkarze mierzyli się z biegami ze startu wspólnego stylem dowolnym, podbiegiem pod górę klasykiem i sprintem na dystansie 200m. O tym, kto zwyciężył w poszczególnych biegach i jak układa się klasyfikacja generalna po trzech startach poniżej.

 

Dzień pierwszy to biegi ze startu wspólnego na dystansie odpowiednio 12km dla seniorek i juniorek oraz 16km dla seniorów i juniorów. Bieg kobiet wygrała Lisa Bolzan z Włoch, jej siostra Anna zajęła trzecie miejsce, a rodzeństwo rozdzieliła doświadczona Alena Prochazkova ze Słowacji.

W biegu juniorek zwyciężyła Anna-Maria Dietze z Niemiec przed Włoszkami : Chiara Gelmi zajęła drugie miejsce, trzecie dla jej imienniczki Chiary Becchis.

W biegu męskim zwycięstwo najbardziej znanego z klanu Becchis – Emanuela. Jego wyższość musieli uznać : drugi na mecie, zawodnik Team Jobzone, Norweg Ragnar Bragvin Adresen i trzeci Szwed Robin Norum. „Włoski dzień” jak można podsumować siedem zdobytych podiów przez reprezentantów Italii dopełnili pierwszy w biegu juniorów Francesco Becchis i trzeci Angelo Buttironi. Na drugim miejscu zameldował się Hugo Jacobsson ze Szwecji.

 

Drugiego dnia zmienił się styl zawodów, co pociągnęło za sobą zmianę nazwisk na czele list wyników. Wszystkie kategorie rywalizowały w biegu na 7km pod górę. Zawody zdominowali reprezentanci Szwecji. W biegu dublet Szwedek, wygrała Sandra Olsson przed Helene Soederlund, trzecie miejsce dla Aleny Prochazkowej. Bieg juniorek to zwycięstwo Kristiny Axelsson, oczywiście Kristiny pochodzi ze Szwecji. Drugie miejsce wywalczyła zwyciężczyni dnia poprzedniego Anna-Maria Dietze, trzecia lokata, podobnie jak pierwszego dnia, dla Chiary Becchis.

W biegu mężczyzn zwyciężył utytułowany w Pucharze Świata na nartorolkach Robin Norum, drugie miejsce zajął dobrze znany polskim zawodnikom Peter Mlynar ze Słowacji, trzecie szwed Tom Fahlen. Ostatnia kategoria juniorów i komplet zwycięstw dla Szwedów przypieczętował Hugo Jacobsson, pozostałe miejsca na podium dla Włochów : drugi Luca Orti, trzeci Francesco Becchis.

 

Na koniec organizatorzy pozostawili najbardziej widowiskową konkurencję – sprint rozgrywany „łyżwą” na dystansie 200m. I tak wśród seniorek ponownie na podium siostry Bolzan, tym razem wygrała Anna, a Lisa musiała zadowolić się trzecim miejscem. Druga Olga Letucheva z Rosji. Bieg juniorek to zwycięstwo Alby Mortagny z Włoch przed Merle Richter z Niemiec i Chiarą Becchis. Wśród mężczyzn zdecydowanym faworytem był showman, znany w Internecie jako Luddeyo – Ludvig Soegnen Jensen. Musiał on jednak zadowolić się tylko trzecim miejscem. Wygrał Rosjanin Dmitriy Voronin przed Włochem Alessio Berlandą. Naszybszym z juniorów okazał się Nico Rieckhoff z Niemiec przed zdobywającymi miejsca na podium już w poprzednich dniach Hugo Jacobssonem i Francesco Becchisem.

WYNIKI

 

Pierwszymi liderami dorosłych klasyfikacji generalnych zostali Robin Norum i Lisa Bolzan. Na czele list juniorskich Hugo Jacobsson i Anna-Maria Dietze.

Na zdjęciu podium biegu mężczyzn w biegu ze startu wspólnego.

 

Arkadiusz Posiadała