YOG 2016

Druga konkurencja Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w norweskim Lillehammer to sprinty indywidualne stylem klasycznym. Złote medale Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich zdobywają Szwedka Johanna Hagstroem i Norweg Thomas Helland Larsen

W biegu finałowym kobiet Johanna Hagstroem minęła linię mety z prawie trzema sekundami przewagi nad rywalkami. Szwedka równie pewnie wygrywała kwalifikacje oraz ćwierć i pół finały. Srebro zdobyła Rosjanka Julia Petrowa, medal brązowy dla Martine Engebretsen z Norwegii.

Bieg mężczyzn to zwycięstwo Thomasa Hellanda Larsena, przed Koreańczykiem Magnusem Kimem. Przypomnijmy, że kolejność we wczorajszym crossie wyglądała odwrotnie. Zresztą różnica na mecie wyniosła 33 setne sekundy, walka trwała do ostatnich metrów finiszu. Panowie trenujący w jednym klubie w Norwegii mają już na koncie identyczną zdobycz medalową, po jednym złotym i jednym srebrnym medalu. Podium uzupełnia kolejny Norweg Vebjoern Hegdal.

Nasi zawodnicy zostali ostatecznie sklasyfikowani na miejscach 23 - Mateusz Haratyk i 29 - Klaudia Kołodziej.

ĆWIERĆFINAŁY

Mateuszowi Haratykowi niestety także nie udało się awansować do półfinałów. Nasz reprezentant zajął piąte miejsce w swoim biegu tracąc do zwycięzcy Fina Lauri Mannili 7,75 sekundy.

Klaudia Kołodziej biegła w ćwierćfinale numer dwa, w kórym zajęła niestety szóste miejsce z identycznym czasem jak sklasyfikoaana na piątej pozycji Rosjanka Maja Jakunina, tracąc do zwyciężczyni 8,63 sekundy. Bieg wygrała Rebecca Imonen z Finlandii, przed Francuzką Laurą Maitral Chamiot.

KWALIFIKACJE

Kwalifikacje sprinty wygrała Szwedka Johanna Hagstroem z dużą przewagą wynoszącą 7,17 sekundy. Drugi czas kwalifikacji to Julia Petrowa z Rosji, trzeci dla Anji Mandeljc ze Słowenii. Nasza zawodniczka Klaudia Kołodziej straciła do zwyciężczyni kwalifikacji 21,71 sekudny co dało jej 27 miejsce i awans do dalszych biegów. Przypomnijmy, że w biegach narciarskich na YOG-ach startuje 40 kobiet.

W sprincie mężczyzn awans z 21 czasem wywalczył Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka. Kwalifikacje wygrał Fin Lauri Mannila wyprzedzając Norwega Thomasa Hellanda Larsena o 77 setnych sekundy i o 1,04 sekundy Magnusa Kima reprezentującego Koreę Południową.