Bjoergen

Marit Bjoergen mimo, że Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zapewniła sobie już dawno, a na dystansach była niemal pewna wygranej. Ostatniego biegu w sezonie postanowiła nie odpuszczać. W końcu to nie zwykłe zawody, tylko królewski dystans w mekce narciarstwa - Holmenkollen.

 

Dzisiejszy bieg, tak jak i cały sezon był popisem dwóch aktorek. W pierwszej fazie pierwszoplanową rolę grała Therese Johaug. To ona dyktowała tempo i to takie, że kolejne rywalki wykruszały się z czołowej grupy. Wygrała również wszystkie lotne finisze. Bjoregen biegła nieco z tyłu, jednak z każdym pokonanym kilometrem było coraz bardziej widoczne, że i ona ma ochotę zostać bohaterką dnia.

Bardziej doświadczona Bjoergen zaatakowała na ostatnim kilometrze i to na tyle skutecznie, że na mecie udało jej się osiągnąć przeszło 10 sekund przewagi nad Johaug.

Jestem pod wrażeniem ostatniego podbiegu. Therese była mocna, ale miałam znakomicie nasmarowane narty i udało mu się odskoczyć. Wiedziałam także, że będzie mi łatwiej rozegrać finisz, bo jestem silna na ostatnich metrach - mówiła na gorąco bohaterka biegu masowego i całego sezonu.
 
Dwóm Norweżkom, kroku próbowała dotrzymać jeszcze Szwedka, Charlotte Kalla, która jednak w decydującej fazie biegu nie dotrzymała kroku rywalkom. Co więcej kryzys, który dopadł ją później, dał szansę, biegnącej za prowadzącą grupą własnym tempem Astrid Jacobsen. Norweżka wykorzystała słabość rywalki i wyprzedziła Kallę dając gospodarzom wszystkie miejsca na podium dzisiejszego biegu.
Ostatecznie Kalla była czwarta. O miejsce piąte do ostatnich metrów walczyły Heidi Weng i Ragnhild Haga, a analiza foto-finiszu wskazała jako lepszą  Weng.
 
Jedyna Polka w dzisiejszym biegu Sylwia Jaśkowiec uplasowała się na miejscu 28. tracąc do zwyciężczyni 4:35,8.
 
 
huk