Norwegowie Ingvild Flugstad Oestberg i Thomas Northug wygrali sprint techniką klasyczną w estońskiej Otepaa. Jako jedyna do ćwierfinałów awansowała Justyna Kowalczyk, Polka w swoim biegu finiszowała czwarta i odpadła z dalszej rywalizacji. Ostatecznie sklasyfikowana zostałą na 16 miejscu.

 

Ingvild Flugstad Oestberg wygrywa rozgrywany w Otepaa sprint techniką klasyczną w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Miejsce drugie wywalczyła Stina Nilsson, a na miejscu trzecim uplasowała się Celine Brun-Lie. Na miejscu czwartym uplasowała się Maiken Caspersen Falla, piąta była Evgenia Shapovalova, a na miejscu szóstym ukończyła bieg Magdalena Pajala.

WYNIKI KOBIET

 

Wśród mężczyzn po raz pierwszy w karierze triumfował Thomas Northug. O kolejnych pozycjach decydowała analiza foto-finiszu. Ostatecznie na miejscu drugim uplasował się Ola Vigen Hattestadt, a trzeci był Fin Toni Ketelae, dla którego było to pierwsze podium Pucharu Świata.

Miejsce czwarte zajął Paal Golberg, piąty był Finn Haagen Krogh, a szósty Sondre Turvoll Fossli.

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

PÓŁFINAŁY

Wśród kobiet półfinałowa rywalizacja to pojedynek Norwesko - Szwedzki (po 5 zawodniczek). Pierwszy półfinał zdecydowanie na korzyść Norweżek, wygrała Ingvild Flugstad Oestberg przed Celine Brun-Lie, a na wyniki drugiego biegu czekają Kathrine Rolsted Harsem i Ida Ingemarsdotter.

Drugi półfinał okazał się zdecydowanie szybszy. Wygrała Maiken Caspersen Falla przed Stiną Nilsson, a z czasami weszły Evgenia Shapovalova i Magdalena Pajala. Tym samym w finale zobaczymy 3 Norweżki, 2 Szwedki i Rosjankę.

 

W męskich półfinałach mamy 8 reprezentantów Norwegii (po 4 na bieg). W pierwszym półfinale Norwegowie biorą wszystko. Wygrywa Finn Haagen Krogh przed Ola Vigen Hattestadem, a na rezultaty drugiego biegu muszą czekać Paal Golberg i Thomas Northug.

Drugi bieg mężczyzn wygrał Fin Toni Ketelae, który samotnie będzie musiał walczyć w finale z Norwegami. Drugi był Sondre Turvoll Fossli. Ponieważ drugi bieg był znacznie wolniejszy, mimo minimalnej straty nie awansował Eirik Brandsdal, a także Timo Andre Bakken.

 

ĆWIERĆFINAŁY

Niestety Justyna Kowalczyk zajmuje czwarte miejsce w swoim ćwierćfinale i odpada z dalszej rywalizacji. Z jej biegu awansują Maiken Caspersen Falla i Stina Nilsson oraz Evgenia Shapovalova.

Początek ćwierćfinałowej rywalizacji planowany jest na godzinę 11. Justynę Kowalczyk zobaczymy w czwartym biegu o 11:18. Jej rywalkami będą: Stina Nilsson (2 czas kwalifikacji), Maiken Caspersen Falla (9), Anne Kylloenen (19), Evgenia Shapovalova (22) i Lucia Anger (29)

 

KWALIFIKACJE

Zapowiada się kolejna odsłona Norweskiej dominacji. Wśród kobiet pomimo nieobecność najlepszej trójki TdS, czyli Bjoergen, Johaug i Weng, kwalifikacje sprintu w Otepaa wygrała Ingvild Flugstad Oestberg. Justyna Kowalczyk do finału sprintu na 1200m techniką klasyczną awansowała z 12 czasem.

Wśród mężczyzn najlepszych trzech zawodników kwalifikacji to Norwegowie. Za Paalem Golbergiem uplasował się Sondre Turvoll Fosssli, a trzeci czas miał Eirik Brandsdal.

 

Niestety pozostali Polacy nie awansowali do dalszej części rywalizacji. Sylwia Jaśkowiec eliminacje zakończyła z 37 czasem, Natomiast panowie Maciej Staręga i Maciej Kreczmer uzyskali odpowiednio 46 i 58 czas kwalifikacji.

 

Wyniki kwalifikacji:     KOBIET     i     MĘŻCZYZN

 

HuK