kowalczyk

Zawody w biegach narciarskich Alpen Cup rangi Pucharu Kontynentalnego zostały przeniesione z St. Urlich na trasy obiektu biathlonowego w Hochfilzen. Dzisiaj w Austrii są rozgrywane sprinty stylem klasycznym. Polacy startują w trzech kategoriach: seniorki, seniorzy i juniorzy.

FINAŁY

Justyna Kowalczyk wygrała finał sprintu stylem klasycznym w Hochfilzen. Druga lokata dla Austriaczki czeskiego pochodzenia Kateriny Smutnej, trzecia dla Niemi Sary Ringwald.

Kolejne lokaty w finale zajęły Włoszki Francesca Baudin i Lucia Scardoni. Stawkę finalistek zamknęła Niemka Lucie Anger.

Finał sprintu seniorów to zwycięstwo Szwajcara Ueli Schnidera.

Drugie miejsce dla Niemca Sebastiana Eisenlauera, a trzecie dla kolejnego Helweta Joviana Hedigera.

Czwarta i piata lokata to Rosjanie Sergiej Ustjugow i Ilja Czernousow, finałową szóstkę zamyka Niemiec Alexander Wolz.

Sprinty juniorów wygrał Francuz Valentin Chauvin. W biegu finałowym tej kategorii mieliśmy jeszcze dwóch rodaków zwycięzcy, trzecie miejsce zajął Louis Schwartz, a szóste Jean Tiberghien. Drugie i piąte miejsce dla Niemców Mariusa Cebulli i Lukasa Grossa, stawkę finalistów uzupełnił sklayfikowany na czwartym miejscu Szwajcar Cedric Steiner.

ĆWIERĆFINAŁY

Kamil Bury w swoim biegu ćwierćfinałowym przybiegł na piątym miejscu, co automatycznie przekreśliło szanse na dalszy awans. Trener z zawodnikiem zdecydowali się na pokerową zagrywkę i Kamil  pobiegł na nartach łyżwowych, taktyka sprawdzała się na trasie, zawodnik pewnie prowadził  w swoim biegu do momentu kiedy złamał kija. Wprawdzie dość szybko dostał zapasowy od jednego z włoskich serwismenów rozstawionych przy trasie, jednak zdążył dogonić i wyprzedzić tylko jednego rywala. Szkoda pewnego awansu do półfinału.

KWALIFIKACJE

Kwalifikacje biegu juniorów jako jedyny z Polaków przebrnął Kamil Bury (na zdjęciu) z MKS Istebna. Zawodnik kadry młodzieżowej. Jak informuje Tadeszu Krężelok trener klubowy Kamila zawodnik zajął 21 lokatę. Dominik Bury i Bartłomiej Rucki zakończyli udział w zawodach odpowiednio na miejscach 36 i 47. Na starcie kwalifikacji stanęło 119 zawodników z 18 krajów Europy, są to na razie najlepiej obsadzone międzynarodowe zawody w sezonie w kategorii juniorów U-20.

W dobrze obsadzonym biegu seniorów z udziałem min. Sergieja Ustjugowa, dwójka naszych zawodników Konrad Motor i Paweł Klisz zajęli miejsca 39 i 42, nie awansując tym samym do biegów ćwierćfinałowych. Jednym zawodnikiem spoza kadr startującym dzisiaj w Hochfilzen jest reprezentant klubu Śnieżka Karpacz Mariusz Dziadkowiec Michoń, który zakończył bieg na 67 pozycji. Wystartowało 87 zawodników z 18 krajów.

Drugi trener kadry A Kamil Fundanicz krótko skomentował warunki panujące na trasach. - Całą noc padał deszcz, około północy była ulewa, sztuczny snieg na którym biegamy jest bardzo brudny, miejscami wychodzą kamienie. Myślę, że przy normalnej zimie warunki określiłbym jako kiepskie, ale patrząc na to co dzieje się ze śniegiem w całej Europie jest nieźle.

Jako ostatnie na trasę swoich biegów wyruszyły seniorki. Kwalifikacje wygrała Justyna Kowalczyk, Urszula Łętocha przybiegła z 34-ym czasem, a miejsce 41 to Dominika Bielecka. Trenerka kadry młodzieżowej Urszula Migdał także określiła trasy w Austrii jako niełatwe. Po nocnych opadach deszczu na trasie mamy lód.

Czekamy na ćwierćfinały z udziałem Justyny Kowalczyk i Kamila Burego, początek ok. 13.30.