Bjoergen

Marit Bjoergen wygrała rozgrywany w ramach Finału Pucharu Świata w Falun sprint techniką klasyczną. Mimo to Norweżce nie udało się odebrać Therese Johaug żółtej koszulki liderki Pucharu Świata. Różnica między Norweżkami w klasyfikacji generalnej wynosi 3 punkty.

Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg wygrała kwalifikacje sprintu techniką klasyczną rozgrywanego w Falun w ramach Finału Pucharu Świata. Drugi czas eliminacji uzyskała Marit Bjoergen, a z trzecim rezultatem awansowała zawodniczka gospodarzy Stina Nilsson. Z 11. czasem do ćwierćfinału awansowała Therese Johaug, która jak widać nie odpuszcza w walce o Kryształową Kulę. Dla przypomnienia, przed dzisiejszymi zawodami "Tereska" ma nad bardziej utytułowaną koleżanką 39 punktów przewagi.

Na miejscu 35. dzisiejsze zmagania zakończyła Sylwia Jaśkowiec - której jako jedynej z Polek (oczywiście poza Justyną Kowalczyk) udało się zakwalifikować do czołowej "50" mającej prawo startu w zawodach w Falun.

WYNIKI KWALIFIKACJI                    LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁU

W finale najlepsza okazała się Marit Bjoergen, wyprzedzając Ingvild Flugstad Oestberg i Stinę Nilsson. Na miejscu czwartym uplasowała się Sophie Caldwell, piąta była Krista Lahteenmaki, a na miejscu szóstym zmagania ukończyła Kikkan Randall.

Therese Johaug zajęła 4. miejsce w swoim ćwierćfinale i mimo bardzo szybkiego biegu (trzeci czas wśród "przegranych") nie udało jej się awansować do półfinału. Ostatecznie została sklasyfikowana na 17. miejscu.

Przed jutrzejszym biegiem łączonym (7,5km CL + 7,5km F) w klasyfikacji Finału Pucharu Świata prowadzi oczywiście Marit Bjoergen, druga jest Ingvild Oestberg, a trzecia Stina Nilsson. Therese Johaug jest 15. z blisko 30 sekundową startą do liderki.

KLASYFIKACJA FINAŁU PŚ

W klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata wśród kobiet najważniejsze było wiadome już przed dzisiejszym biegiem. Zwyciężyła, z dorobkiem 558 punktów Kikkan Randall. Miejsce drugie zajęła Denise Herrmann - 496 pkt, a miejsce trzecie dzisiejszym triumfem zapewniła sobie Marit Bjoergen 433pkt, wyprzedzając o 7 "oczek" Ingvild Flugstad Oestberg. Piąte miejsce zajęła Maiken Caspersen Falla, a na szóstym miejscu uplasowała się Katja Visnar ze Słowenii.

W klasyfikacji sprinterskiej Justyna Kowalczyk sezon zakończyła na 13. miejscu z dorobkiem 170 punktów, Sylwia Jaśkowiec, która w tym sezonie zgromadziła 80 punktów była ostatecznie 29, a Agnieszka Szymańczak z trzema punkcikami została sklasyfikowana na 73. miejscu.