images/Sezon2012-2013/Biegi_narciarskie/Swiat/Zeller%20Katrin.jpg


Ostatnią konkurencją seniorek na Mistrzostwach Świata w biegach na nartorolkach w Bad Peterstal był bieg pod górę, ze startu wspólnego, rozgrywany techniką klasyczną.


Cieszy fakt, że na starcie zjawiła się reprezentantka Niemiec, znana z zawodów Pucharu Świata, Katrin Zeller. Biegaczka jako pierwsza przekroczyła linię mety. Drugie miejsce wywalczyła Svetlana Hvostunkowa z Rosji, a trzecie jej rodaczka Nadezhda Izhutina. W czołowej szóstce znalazły się również: Barbara Jezersek ze Słowenii (także znana postać z PŚ), Lucia Anger z Niemiec oraz Annika Loefstroem ze Szwecji.

Miniony sezon Katrin Zeller był w miarę równy. Co prawda Niemka plasowała się zazwyczaj na początku drugiej dziesiątki lub w trzeciej dziesiątce, ale w Soczi w biegu łączonym wywalczyła 5. miejsce. Cykl Tour de Ski ukończyła na 10. pozycji. Na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme w biegu łączonym zajęła 25. miejsce, na 10km łyżwą była 11., na 30km ze startu wspólnego klasykiem 14. Finał Pucharu Świata w Falun zakończyła na 12. miejscu. W klasyfikacji generalnej PŚ 2012/2013 plasowała się na 14. miejscu i na tej samej pozycji widniała w zestawieniu dystansowym. Niemka typową sprinterką nie jest i w tej kategorii zajęła 46. miejsce. Można powiedzieć, że Katrin od sezonu 2010/2011 prezentuje praktycznie równą dyspozycję, ale jeszcze nie na top 10.

Warto wspomnieć, że w 2008 roku Zeller zwyciężyła w szwajcarskim maratonie Engadin na 42km. Jest także srebrną medalistką Mistrzostw Świata w drużynie z Liberca z 2009 roku, a także wywalczyła srebrny krążek ze swoimi koleżankami podczas olimpiady w Vancouver, na trasach w Whistler Olympic Park w 2010 roku.

Przy okazji dodam, że Zeller jest kadrowiczką B. W Niemieckim Związku Narciarskim panują nieco inne zasady i status kadrowicza A ,po ostatnich MŚ w Val di Fiemme, osiągnęli jedynie Nicole Fessel oraz Hannes Dotzler po świetnych występach w biegu na 30 i 50 kilometrów. Status kadrowiczów B posiadają: Denise Herrmann, Hanna Kolb, Claudia Nystad, wspominana Katrin Zeller, Tobias Angerer, Jens Filbrich, Axel Teichmann, a także Tim Tscharnke.

Piotr Walkowiak