planica 2023

Mistrzostwa Świata Planica 2023, bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym zakończył się norweskim podium. Złoto zdobył Simen Krueger, srebro dla Haralda Amundsena, brąz to Hans Holund. Najlepszy z naszych zawodników Dominik Bury zajął 44 miejsce.

 

Pozostałe miejsca w TOP 10:

4. Johannes Klaebo (NOR)

5. Wiliam Poromaa (SWE)

6. Sjur Roethe (NOR)

7. Ireneu Esteve Altimiras (AND)

8. Friedrich Moch (GER)

9. Andrew Musgrave (GBR)

10. Clement Parisse (FRA)

 

Co jeszcze z "ciekawostek" w TOP 30? Z pewnością 12 miejsce Czecha Michala Novaka czy 14 Japończyka Baby Nato.

Coraz więcej reprezentacji zgłasza aspiracje do elity, my niestety nie dość , że nie możemy na stałe tam zakotwiczyć to raczej notujemy regres. W TOP 30 mamy oprócz Musgrave jeszcze dwóch brytyjczyków Younga i Daviesa, co biorąc pod uwagę duże kłopoty z finansowaniem brytyjskiej kadry i ogłaszanie zbiórek w necie musi budzić szacunek.

Porównując bieg najlepszego obecnie polskiego dystansowca Dominika Burego, to dokładnie dwa lata temu na MŚ w Oberstdorfie, także 15 km stylem dowolnym, Dominik zajął 32 miejsce ze stratą 2:42,2 minuty. Na podium, wprawdzie w innej konfiguracji stali ci sami zawodnicy co dzisiaj. Dzisiaj strata Dominika wyniosła 3:14,7 minuty. Czyli bawiąc się liczbami strata w ciągu dwóch lat powiększyła się o 40 sekund.

Oczywiście można dywagować czy Dominik nie ruszył za mocno, przez długi czas miał najlepszy wyniki na pierwszym pomiarze czasu na 2,2km, czy miał słabo zrobione narty itd itp, jednak fakt pozostaje faktem, a miejsce miejscem i 44 lokata to niestety cofanie się w wynikach.

 

Miejsca pozostałych Polaków:

53. Kamil Bury

61. Maciej Staręga

65. Sebastian Bryja.

 

>>> WYNIKI OFICJALNE <<<

 

kace