Starega

Od biegu sprinterskiego stylem dowolnym w szwajcarskim Val Müstair rozpoczyna się kolejna edycja cyklu Tour de Ski. Jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do najlepszej "30" był Maciej Staręga. Do ćwierćfinałów nie udało się awansować żadnej z Polek, z których najlepsza była Weronika Kaleta. Kwalifikacje przebrnęła za to trenująca z polską kadrą, Łotyszka Patrycja Eiduka.

KWALIFIKACJE KOBIET

W kwalifikacjach najlepsza z czasem 3:30.86 ojazała się Szwedka Maja Dahlqvist. Niespełna 10 sekund straciła do niej Eiduka, która została sklasyfikowana na 15. miejscu. Na 34. pozycji uplasowała się Weronika Kaleta, która straciła do Dahlqvist 15,29 sekund. 21-latka rozpoczęła rewelacyjnie i na półmetku była druga, niestety później opadła z sił i zabrakło jej do awansu nieco ponad sekundy. Monika Skinder zajęła 52. lokatę (strata 20,93 sekund), a dwa miejsca niżej sklasyfikowano Izabelę Marcisz (strata 20,93 sekund).

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

KWALIFIKACJE MĘŻCZYZN

Wśród mężczyzn kwalifikacje wygrał Włoch Federico Pellegrino z czasem 3:02.19, wyprzedzając o nieco ponad dwie sekundy Rosjanina Alexandera Bolshunova. Na 26. miejscu sklasyfikowany został Staręga ze stratą 8,39 sekund do zwycięzcy. Na 42. miejscu uplasował się Kamil Bury (strata 12,65 sekund), Mateusz Haratyk był 70. (+18,13 sekund), a jedną pozycję niżej zajął Kacper Antolec (+18,65).

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

FINAŁY KOBIET

Patrycja Eiduka na ćwierćfinale zakończyła swój występ w zawodach. Łotyszka zajęła ostatnie miejsce w biegu czwartym, który wygrała Linn Svahn. Szwedka zwyciężyła także w swoim półfinale, a następnie nie dała szans rywalkom w biegu finałowym. Drugie miejsce zajęła Słowenka Anamarija Lampic, a trzecia była Amerykanka Jessie Diggins.

WYNIKI FINAŁÓW KOBIET

FINAŁY MĘŻCZYZN

Maciej Staręga w ćwierćfinale rywalizował w biegu trzecim, w którym najlepszy okazał się Francuz Richard Jouve. Polak zajął 5. miejsce i niestety nie awansował do półfinału. Całe zawody, podobnie jak kwalifikacje, wygrał Federico Pellegrino. Włoch w każdym biegu rywalizował z Aleksandrem Bolszunowem, a w najważniejszym pokonał Rosjanina o 0,57 sekundy. Trzecie miejsce zajął Jouve. Staręga został sklasyfikowany na 24. pozycji.