poppko

Biegacze rozpoczęli rywaizację w ramach Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, które od 9 stycznia odbywają się w szwajcarskiej Lozanie. W sobotę rywalizacja odbywa się w ski crossach, w których kwalifikacje przebrnęli Karolina Kaleta, Hanna Popko i Piotr Sobiczewski, ale odpadli w półfinałach.

Kwalifkacje wygrała Szwajcarka Siri Wigger z czasem 4:43.91, a na następnych miejscach uplasowały się Szwedki - Maerta Rosenberg (+2,68) oraz Tove Ericsson (+10,11). Najlepiej z Polek zaprezentowała się Karolina Kaleta, która zajęła 13. miejsce (+24.61). Kwalifikacje przebrnęła też Hanna Popko, która była 24. (+40.02). Bliska awansu była też Karolina Kukuczka, która zjęła 35. pozycję (+44.53).

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

Wśród mężczyzn w kwalifikacjach najlepszy był Norweg Nikolai Holmboe z czasem 4:10.66. Drugie miejsce ze stratą 4,9 sekundy był jego brat bliźniak, Aleksander Holmboe. Na najniższym stopniu podium stanął Amerykanin Will Koch (+6.67). Do kolejnej fazy zawodów awansował z 24. miejsca Piotr Sobiczewski (+23.41). Blisko awansu byli Sebastian Bryja (33. pozycja, +26.38) oraz Robert Bugara (37. miejsce, +28.20).

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

Obie Polki wystartowały w pierwszym półfinale, w którym podobnie jak w kwalifikacjach, najlepsza była Siri Wigger (4:53.69). Miejsc gwarantujących występ w finale nie zajęły niestety nasze reprezentantki. Hanna Popko była 6. (+22.94), a Karolina Kaleta 9. (+28.76). Dwa pozostałe półfinały wygrały Szwedki - Maerta Rosenberg (4:46.50) oraz Tove Ericsson (4:52.9).

W finale najlepsza była bezkonkurencyjna dzisiaj Siri Wigger, która osiągnęła czas 4:39.95 i podobnie jak w kwalifikacjach, była lepsza od Maerty Rosenberg (+0.77) oraz Tove Ericsson (+1.15). Hanna Popko ostatecznie została sklasyfikowana na 18. pozycji, a Karolina Kaleta na 25. miejscu.

WYNIKI PÓŁFINAŁÓW I FINAŁÓW KOBIET

Także w pierwszym półfinale wystartował Piotr Sobiczewski. Jedyny z Polaków, który przebrnął kwalifikacje, zajął 9. miejsce (+16.5) i nie awansował do finału. Najlepszy w jego biegu był Szwed Edvin Anger. W pozostałych półfinałach triumfowali Aleksander Holmboe (4:17.96) i Will Koch (4:17.07).

W finale, podobnie jak w kwalifikacjach, najlepszy z czasem 4:09.97 był Nikolai Holmboe. Pozostałe miejsca na podium zajęli Szwedzi - Edvin Anger (+1.77) oraz Albin Aastroem (+3.54). Na 25. miejscu sklasyfikowany został Piotr Sobiczewski.