sundby

Po 10 kilometrach kobiet, przyszedł czas na dystans 15 km stylem klasycznym mężczyzn. Mistrzem Świata został Martin Johnsrud Sundby, wyprzedzając o 2,9 sekundy Rosjanina Aleksandra Bessmertnycha i o 20 sekund Fina Ivo Niskanena.

Bieg na dystansie 15 kilometrów rozgrywany był w typowo letnie aurze. Trasa bardzo ciężka, szczególnie grząskie podbiegi sprawiały zawodnikom wiele problemów. Większość startujących wybrała koszulki z krótkimi rękawami lub obcinali rękawy w strojach startowych, byli też tacy, którzy biegali tylko w numerze startowym. Wszystko przez typowo letnią aurę, wyobraźmy sobie, że temperatura przy gruncie wynosiła 11 stopni.

Złoto w czasie 38:22,6 minuty zdobył Norweg Martin Johnsrud Sundby, zdobywając tym samym swój pierwszy indywidualny złoty krążek Mistrzostw Świata. Norweg na półmetku rywalizacji (pomiar czasu na 7,5km) tracił do prowadzącego wtedy Rosjanina Bessmertnycha prawie 20 sekund. Druga część trasy to już mistrzowski bieg Sundbyego.

Srebro dla Bessmertnycha, brąz dla Niskanena.

Szóste miejsce zajął Szwajcar Dario Cologna, Brytyjczyk Andrew Musgrave to pozycja numer 8 współnie z Aleksandrem Bolszunowem. Z ciekawostek to lokaty w TOP 30 zawodnika z Andory i dwóch Japończyków.

Zresztą lista nacji, której zawodnicy biegają szybciej od naszych wydłuża się z roku na rok, dzisiaj przed najlepszym z Polaków mieliśmy jeszcze Bułgara, Rumuna, Irlandczyka, Hiszpana i Chińczyka.

bury

Dominik Bury na trasie biegu na dystansie 15 km, foto.Andrey Pradun

Jak pobiegli nasi zawodnicy? Najlepiej z naszych reprezentantów pobiegł Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce), który zajął 59 miejsce ze stratą 4:51,9 minuty do zwycięzcy. Dominik Bury (MKS Istebna), który walczył z czasem jeszcze przed biegiem, Dominik zmagał się z przeziębieniem,  dzisiaj zajął 61 miejsce, a jego starszy brat Kamil (także MKS Istebna) to lokata 68. Przypomnijmy, że na poprzednich Mistrzostwach Świata w Lahti 2017, najlepszym polskim miejscem była 41 lokata Dominika Burego.