Zdjęcie

Trzeci etap XII edycji Tour de Ski i pierwsze zawody Pucharu Świata w Nowym Roku to sprint stylem dowolnym w szwajcarskiej miejscowości Val Muestair. Zwycięstwa odnieśli: Stina Nilsson ze Szwecji i Johannes Klaebo z Norwegii. Maciej Staręga biegał w ćwierćfinale.

 

Sprint w Val Mustair to początek nowej ery w Pucharze Świata? Krok w stronę wprowadzenia zawodów Cross Country Cross? Trasa sprintu w Val Muestair to dwa widowiskowe okrążenia, na których znajduje się podbieg, zeskok, zjazd z ostrym zakrętem i muldy. Rywalizacja w fazie pucharowej zapowiada się bardzo ciekawie! Wczoraj, podczas treningu, na którym zawodnicy testowali trasę nie obyło się bez upadków!

 

KWALIFIKACJE

 

Jako pierwsze do biegów kwalifikacyjnych przystąpiły dziś kobiety. Najszybsza z przewagą ponad sekundy okazała się Szwedka Stina Nilsson, jej czas to 3:30.52. Drugie miejsce zajęła Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, a trzecia była reprezentantka gospodarzy - Nadine Faehndrich. Czołową "trzydziestkę" zamyka Niemka Sandra Ringwald ze stratą +13,43 s. Urszula Łętocha zajęła 62 lokatę ze stratą +24,62 s. Bieg ukończyło 68 zawodniczek.

 

WYNIKI

 

Nazwisko zwycięzcy męskiego biegu kwalifikacyjnego niespodzanką nie jest. Norweg Johannes Hoesflot Klaebo przyzwyczaił nas już do regularnych wygranych z dużą przewagą w prologu. Tym razem wygrał o ponad 1,5 s nad swoim rodakiem Emilem Iversenem. Trzeci ze stratą blisko 2 sekund Włoch Federico Pellegrino. 26. lokatę w kwalifikacjach wywalczył najlepszy z naszych reprezentantów - Maciej Staręga. Strata Maćka wyniosła +8,88 s.  Trzydziesty na mecie zawodnik to Rosjanin Gleb Retivykh ze stratą +9,93 s. Kamil Bury stracił +18,78 s i zajął 80 miejsce. Sklasyfikowano 92 zawodników.

 

WYNIKI

 

ĆWIERĆFINAŁY

 

Maciej Staręga rywalizował w ćwierćfinale numer 3. Bieg ten przebiegał pod dyktando Norwega Emila Iversena, który narzucił bardzo mocne tempo i rozerwał stawkę. W rezultacie był to zdecydowanie najszybszy z biegów ćwierćfinałowych i obaj szczęśliwi przegrani, czyli zawodnicy z najlepszymi czasami z miejsc trzeciego i czwartego, to zawodnicy z tego biegu. Maciej Staręga niestety ukończył ten bieg na 6 miejscu, jednak uzyskał dobry czas, który w biegu numer 1 dawał nawet awans z drugiej pozycji. Maciek zakończył zawody na 29 pozycji i dopisał kolejne 2 punkty Pucharu Świata do swojego dorobku.

 

FINAŁY

 

W finale pewne zwycięstwa odnieśli zwycięzcy kwalifikacji: Szwedka Stina Nilsson i  Norweg Johannes Klaebo.  Drugie i trzecie miejsce wśród kobiet zajęły Amerykanki Sophie Caldwell i Jessica Diggins. W biegu męskim na podium stanęli również: 2. Federico Pellegrino, 3. Sergey Ustiugov.

 

WYNIKI KOBIET

 

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

Zdjęcie: Instagram (stinanilssons)

Arkadiusz Posiadała