kowalczyk

Yllas – Levi to 70-cio kilometrowy maraton w Finlandii, ostatni etap tegorocznego cyklu Visma Ski Classics, którego ambasadorami są Juha Mieto i Iivo Niskanen! Mieto pełnił dziś funkcję startera, Niskanen wziął udział w biegu, jak wyglądała rywalizacja na trasie?

 

BIEG KOBIET

 

Niedługo po starcie biegu uformowała się pięcioosobowa grupa prowadząca, która przez długi odcinek wspólnie pokonywała trasę. W jej skład wchodziły: Britta Johansson Norgren, Masako Ishida, Kari Vikhagen Gjeitnes, Justyna Kowalczyk i Astrid Oeyre Slind. Na ostatnim długim podbiegu, który rozpoczął się na 15km przed metą zaatakowała Japonka Ishida, która jako jedyna z czołówki zdecydowała się na smarowanie nart "na trzymanie". Na koniec wspinaczki zyskałą nawet 35s nad pozostałą czwórką zawodniczek. Podbieg zakończył się na około 9km przed metą. Na płaskim odcinku z grupy pościgowej oderwała się Astrid Oeyre Slind, szybko dogoniła i przegoniła Ishidę. Nie czekała na koleżankę klubową (Slind i Ishida reprezentują Team Koteng) i pomknęła do linii mety. Grupa pościgowa w składzie: Kowalczyk, Norgren, Gjeitnes szybko dogoniły Masako Ishidę i pracowały aby dognać Slind. Norweżka z Team Koteng była jednak dziś najsilniejsza i samotnie dotarła do mety na pierwszej pozycji. Drugie miejsce zajęła Britta Johansson Norgren, a trzecie Kari Vikhagen Gjeitnes. Justyna Kowalczyk reprezentująca w cyklu Visma Ski Classics Team Trentino Robinson Trainer dobiegła do mety na 4 pozycji. Ishida skończyła jako piąta.

  

BIEG MĘŻCZYZN

 

W biegu mężczyzn podobnie jak w rywalizacji pań długi czas w czołówce biegło 5 zawodników. Na około 20km do mety biegacze Team Santander postanowili zgubić jedynego rywala z Team Koteng, który biegł na prowadzeniu i drużynowo uciekać do mety. Na czele pozostali: Tord Asle Gjerdalen, Anders Aukland, Andreas Nygaard i Oyvind Moen Flejd (wszyscy Team Santander). Mocne tempo narzucał Gjerdalen, momentami panowie dzielili się na dwie dwuosobowe grupy. Na koniec wspinaczki, 9km przed metą blisko dogonienia Auklanda i Fjelda, którzy biegli na pozycji numer 3 i 4 był peleton. Ta sztuka jednak się nie powiodła. Panowie z Team Santander ponownie zjechali się na czele i pomiedzy sobą rozegrali walkę o zwycięstwo na finiszu. Najlepszy okazał się Andreas Nygaard, drugie miejsce zajął Tord Asle Gjerdalen, a trzecie doświadczony Anders Auklad, a czwarte podobnie jak Justyna Kowalczyk - Oyvind Moen Fjeld. Na piątej pozycji z grupy pościgowej finiszował Mistrz Olimpijski w biegu na 50km stylem klasycznym Iivo Niskanen.

 

 

WYNIKI

 

 

Arkadiusz Posiadała