starega

Ostatni w tym sezonie weekend z biegowym Pucharem Świata to trzydniowe zawody w szwedzkim Falun. Dzisiaj zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w sprintach stylem dowolnym. Jedynym naszym reprezentantem, któremu udało się awansować do finałowej rywalizacji był Maciej Staręga.

 

FINAŁY

 

W finałowej rywalizacji Pań zabrakło trzech najlepszych sprinterek tego sezonu: Norweżki Maiken Caspersen Falli, która odpadła w półfinale, Stiny Nilsson, Szwedka nie przystąpiła do dzisziejszej rywalizacji oraz Natalii Nepryaevej, Rosjanka została zdyskwalifikowana w swoim biegu ćwierćfinałowym. W biegu finałowym pobiegły: Hanna Falka, Jonna Sundling i Anna Dyvik ze Szwecji, Marit Bjoergen i Silje Oeyre Slind z Norwegii i Sophie Caldwell z USA. Najlepsze okazała się Hanna Falk, drugie miejsce wywalczyła Jonna Sundling, a trzeci była Marit Bjoergen. Pozostałe miejsca w finale: 4.Anna Dyvik, 5. Silje Oeyre Slind, 6.Sophie Caldwell.

 

WYNIKI

 

Do męskiego finału zakwalifikowali się najlepsi sprinterzy tego sezonu w stylu dowolnym: Johannes Hoesflot Klaebo z Norwegii, Federico Pellegrino z Włoch, Lucas Chanavat z Francji i Ristomatti Hakola z Finlandii, a do tej czwórki dołączyli Szwedzi: Oskar Svensson i Teodor Petterson. W finale zabrakło między innymi zwycięzcy dzisiejszych kwalifikacji, Alexandra Bolshunova z Rosji. Najlepszy okazał się Klaebo, który o niespełna pół sekundy pokonał Federico Pellegrino, trzecie miejsce zdobył Chanavat, czwarty był Hakola, piąty Svensson, a szósty Peterson.

 

WYNIKI

 

ĆWIERĆFINAŁ MAĆKA STARĘGI

 

26 w kwalifikacjach Maciej Staręga wystartował w piątym ćwierćfinale, a razem z nim pobiegli: 5.Karl-Johan Westberg, 10. Viktor Thorn, 17.Anton Persson (cała trójka ze Szwecji), 22. Martin Johnsrud Sundby z Norwegi i 24.Andrew Young reprezentujący Wielką Brytanię. Numery zawodników mówią o miejscu zajętych przez nich w kwalifikajach. Bieg wygrał Westberg przed Thornem, trzecie miejsce zajął Young, czwarte Sundby, piąty był Persson, a szósty Maciej Staręga. W ostatecznej klasyfikacji Maciek został sklasyfikowany na 28 miejsce i do swojego dorobku dopisał 3 punkty Pucharu Świata. 

 

KWALIFIKACJE

 

Kwalifikacje kobiet wygrała reprezentantka gospodarzy Hanna Falk w czasie 2:59,88 minuty. Druga i trzecia lokata dla amerykanki Jessici Diggins i Natalii Neprajevej z Rosji. Jedyną Polką w kwalifikacjach była zawodniczka LKS Makram Wiśniowa Osieczany Sylwia Jaśkowiec, która została sklasyfikowana na 47 miejscu, które nie dało jej awansu do dalszych biegów.

 

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

 

W kwalifikacjach mężczyzn wystartowała trójka naszych zawodników: Maciej Staręga, Dominik Bury i Jan Antolec. Awans wywalczył tylko ten pierwszy z 26 czasem biegu. Dominik Bury i Jan Antolec zakończyli już rywalizację na odpowiednio 56 i 77 miejscu.

Kwalifikacje wygrał Rosjanin Aleksander Bolszunow, przed Johannesem Klaebo i Francuzem Baptistem Grossem.

 

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

 

red