Sedova Rosja U23 Młodzieżowcy

Ostatnie konkurencje Młodzieżowych Mistrzostw Świata Goms 2018 to biegi łączone 7,5C + 7,5F kobiet oraz  15C + 15F mężczyzn. Polacy nie startowali.

W biegu kobiet od startu prym wiodły Rosjanki. Jako pierwsza na rozerwanie stawki pod koniec klasycznej części biegu zdecydowała się Anastasia Sedova. Jej tempo wytrzymała tylko znana z biegów sprinterskich w Pucharze Świata Natalia Nepryaeva. Na trzeciej pozycji do strefy zmiany nart ze stratą 7,5s dobiegła Yana Kirpichenko. Wszystkie trzy prowadzące zawodniczki to reprezentantki Rosji. Do 12km Sedova i Nepryaeva zmieniały się na prowadzeniu i zwiększały przewagę nad rywalkami, Kirpichenko biegła na trzeciej pozycji, a za jej plecami grupa trzech zawodniczek. Na wspomnianym 12km rywalizacji Sedova uciekła Nepryavej i pognała do linii mety pewnie wygrywając. 10 sekund do zwyciężczyni straciła Nepryaeva i zajęła drugą pozycję, trzecie miejsce ze stratą 37 sekund zajęła Yana Kirpichenko.

W biegu mężczyzn bardzo długo na czele biegła duża grupa zawodników. Do strefy zmian na prowadzeniu przybiegło ich dziesięciu. Od początku biegu techniką dowolną liczba zawodników w czołowej grupie stopniowo malała. Na 21km, gdy na czele znajdowało się 6 zawodników na oderwanie od rywali zdecydowali się Denis Spitsov z Rosji i Jules Lapierre z Francji. Ich współpraca układała się nie gorzej niż Rosjanek w biegu kobiet, systematycznie powiększali przewagę nad goniącą grupą z której odpadł Mistrz Świata na 15km – Mattis Stenshagen. Rywalizacja o zwycięstwo toczyła się do ostatnich metrów, o niespełna 3 sekundy zwyciężył Denis Spitsov, drugie miejsce wywalczył Jules Lapierre, a po trzecią lokatę z grupy pościgowej skutecznie finiszował Ole Joergen Bruvoll – reprezentant Norwegii, jego strata to 21 sekund. Bracia Kamil i Dominik Bury, którzy reprezentowali Polskę podczas tegorocznych Mistrzostw dziś są już w Warszawie, skąd lecą na Igrzyska Olimpijskie.

Zdjęcie : Instagram Anastasia Sedova