nilsson

Dzisiaj w ramach PŚ w Planicy rozgrywane są sprinty stylem klasycznym, w których swoją formę przed igrzyskami miała sprawdzić powracająca do PŚ Justyna Kowalczyk. Niestety Polka, podobnie jak jej koleżanki, zakończyła rywalizację na kwalifikacjach. Dalej nie pobiegnie też żaden z panów startujących w Słowenii.

Finały sprintów zakończyły się zgodnie z przewidywaniem, czyli zwycięstwami faworytów Szwedki Stiny Nilsson i Norwega JohanNeSa Klaebo. Co warto zapamiętać z finału, chociażby to w jaki sposób Nilsson objechała na ostatnim zjeździe walczące z nią o zwycięstwo Norweżki Harshem i Fallę. Po wewnętrznej na pełnej szybkości i ... było po zawodach. Klaebo? Mhm, młody Norweg pisze własną historię, wystarczy wspomnieć, że wygrał po raz 11 zawody o Puchar Świata. Ktoś może stwierdzić, że to nic wielkiego jednak zajrzyjmy w statystyki, Klaebo wygrał 11 biegów o Kryształową Kulę z łącznej sumy 21 startów w tym cyklu zawodów. To jeszcze nic, aż 16 z tych 21 biegów razy stawał na podium. Niesamowite, nieprawdaż?

WYNIKI WOMEN

WYNIKI MEN

Justyna Kowalczyk na trasę wyruszyła jako szósta, a uzyskany przez nią czas wyniósł 3:38,95, co pozwoliło zająć jedynie 35. miejsce i pożegnać się z myślą o ćwierćfinale. Do awansu zabrakło nieco ponad 1,5 sekundy, a strata do zwyciężczynie wyniosła aż 10,92 sekundy. Jeszcze słabiej wypadły pozostałe biało-czerwone, zarówno Sylwia Jaśkowiec, jak i Ewelina Marcisz znalazły się w szóstej dziesiątce. Wyżej, na 56. lokacie znalazła się ta druga z czasem 3:47,56, a dwie lokaty niżej starsza z Polek – zawodniczka LKS Wiśniowa-Osieczany trasę 1400 metrów pokonała w czasie 3:48,64 sekundy.

Na czele kwalifikacji sprintów klasykiem znalazła się Kathrine Rolsted Harsem (3:28,03 sekundy), drugie miejsce dla Stiny Nilsson (+0,59 sekundy), a trzecie dla Anny Dyvik (+2,47 sekundy).

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

U mężczyzn wcale nie jest lepiej. Powracający do rywalizacji po kontuzji Maciej Staręga zajął 60. lokatę z czasem 3:47,37 i stratą 20,57 sekundy do zwycięzcy – Johannesa Klaebo. 77. był Paweł Klisz (3:68,98 sekundy; +32,18 s). Zwyciężył Klaebo przed Calle Halfvarssonem i Emilem Iversenem.