rucka

Dziś pierwszy dzień zmagań - biegów dystansowych stylem dowolnym rozgrywanych w ramach zawodów FIS w czeskim Novym Meście. Zawodnicy rywalizują w kategoriach U16, U18 oraz  połączonej kategorii seniorów i Juniorów A (U20). W zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania 4, 5, 7,5 10 bądź 15 kilometrów. Aż sześcioro Polaków znlazło się na podium a zycięstwo w swojej kategorii odniosła Eliza Rucka.

Jako pierwsi na trasę dzisiejszych biegów wyruszyli panowie. Wśród reprezentantów Polski poza członkami kadr narodowych na starcie stanęła również liczna grupa zawodników polskich klubów. Mieli do pokonania 15km techniką dowolną.  Mistrzem Czech został Adam Fellner, drugie miejsce zajął Jonas Bestak a trzecie wśród Czechów, czwarte ogółem doświadczony Dusan Kozisek. W klasyfikacji open na trzecim miejscu sklasyfikowany został Dominik Bury! Dominik przegrał ze zwycięzcą o 28 sekund i zdobył 50,88 fis punktów. Jako kolejni z Polaków na mecie zameldowali się: 9. Paweł Klisz, 11. Łukasz Kunc, 12. Mateusz Haratyk (5. miejsce wśród juniorów), 13. Jan Antolec, 17.Maciej Popieluch (7. w juniorach), 18. Kacper Antolec, 19. Mateusz Chowaniak, 22.Daniel Iwanowski, 24. Wiktor Czaja (10. w juniorach), 25. Bogusław Gracz, 42. Mateusz Szczotka(20. junior), 43. Krzysztof Puda(21. junior).

Kolejna grupa na starcie dzisiejszych zawodów to seniorki i juniorki A. Bieg wygrała urodzona w 2000 roku, czyli nominalna juniorka B, mająca za sobą debiut w Mistrzostwach Świata Seniorów Barbora Havlickova. Drugie miejsce ex aequo Martyna Galewicz i Sandra Schutzova. Trzecia Czeszka na mecie to Klara Moravcova. W rywalizacji pań mieliśmy znacznie mniej przedstawicieli, 9. miejsce zajęła Agata Warło, 14. (5. w juniorkach) Magdalena Kobielusz. Magda to rówieśniczka zwyciężczyni biegu. 22. miejsce zajęła Iwona Piekarz, a Weronika Kaleta nie ukończyła biegu.

Następna grupa to juniorzy B, którzy pokonywali dziś dystans 7,5km. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Tomas Lukes, drugie miejsce zajął nasz przedstawiciel Damian Dawid, trzecie Michael Schutz z Czech. 9 miejsce zajął drugi z Polaków Michał Boreczek, 13 był Maciej Zdziechowski i 25 Antoni Juroszek.

Pierwsze polskie zwycięstwo dzisiejszego dnia i to od razu podwójne! Eliza Rucka wygrała bieg na 5km juniorek B, drugie miejsce ze stratą tylko 0,4 sekund zajęła Izabela Marcisz! Trzecie na mecie, Czeszka Katerina Tumova ze stratą 42 sekund.

Najmłodsza męska kategoria junior C rywalizowała na dystansie 5km. Najlepszy okazał się Mathias Vacek, drugie miejsce zajął Simon Pavlasek, a trzecie Robert Bugara. Strata Roberta do zwycięzcy wyniosła 9,5 sekundy, do drugiego miejsca zabrakło natomiast tylko 0,2s. 5 miejsce zajął Sebastian Bryja, 13 Artur Bożek.

Juniorki C miały dziś do pokonania 4km. Całe podium przypadło zawodniczkom gospodarzy. Pierwsze miejsce zajęła Marie Rysulova, drugie Katerina Svobodova, a trzecie Eliska Sibravova. W tym biegu mieliśmy dwie reprezentantki. 7 miejsce zajęła Ewa Gazur, 11 pozycję wywalczyła Karolina Kukuczka.