Ingild Flugstad Oestberg czy Heidi Weng - tak brzmiało główne pytanie przed finałowym etapem Tour de Ski w Val di Fiemme, czyli morderczym podbiegiem na Alpe Cermis. Ostatecznie na 7. kilometrze odpowiedź na nie dała Heidi Weng, wysuwając się na prowadzenie i nie oddając go do końca biegu. Zdobytą wcześniej przewagę u panów utrzymał Dario Cologna, choć za jego plecami pojawiły się przetasowania.

 

Norweżki przed startem ostatniego etapu dzieliły ledwie dwie sekundy, stąd losy triumfu w całym cyklu miały rozstrzygnąć się dopiero na ostatnim etapie. Młodsza z Norweżek stawała przed szansą powtórzenia zeszłorocznego wyczynu i zwycięstwa drugi raz z rzędu. Przez 7 z 9 kilometrów biegu pościgowego łyżwą reprezentantki Kraju Wikingów biegły narta w nartę, ale w końcu Weng zdecydowała się zaatakować, dzięki czemu po pierwsze powtórzyła zwycięstwo sprzed roku, a otrzymując 400-punktową premię zdołała wyprzedzić liderującą dotychczas w PŚ Ingvild Flugstad Oestberg, która obecnie traci do młodszej koleżanki 67 punktów. Dziś przewaga Weng wyniosłą 48,5 sekundy nad Oestberg i ponad 2 minut i 23 sekund nad Jessy Diggins, która także na ostatnim etapie ze wspinaczką na Alpe Cermis zdołała wskoczyć na trzecie miejsce wyczerpującego Touru, wyprzedzając Kristę Parmakoski. Świetne piąte miejsce po raz kolejny (dziś i w całym cyklu) wywalczyła Teresa Stadlober. Polki nie startowały.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA TdS

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

U mężczyzn przetasowania tylko za plecami lidera przed wspinaczką na Alpe Cermis, czyli Dario Cologny. Każde inne rozstrzygnięcie, oprócz czwartego w karierze triumfu w karierze Szwajcara w Tour de Ski byłoby ogromnym zaskoczeniem, bowiem 32-latek startował z ponad 90-sekundową przewagą nad drugim Alexeyem Poltoraninem. Ostateczne przewaga zwycięzcy to 1:26,3 sekundy, ale nad Martinem Sundbym, który z kolei o 4 sekundy pokonał trzeciego na mecie i podium Alexa Harveya z Kanady. Alexey Poltoranin spadł na lokatę numer 4. Dario Cologna dzięki punktowej bonyfikacie z Tour de Ski awansował na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej PŚ i do prowadzącego Sundby’ego brakuje mu tylko 68 „oczek”.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA TdS

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

KaEn

 

Za tydzień w PŚ zaplanowano sprinty w Dreźnie, gdzie również nie zobaczymy Justyny Kowalczyk. Polka powrót do zawodów najwyższej rangi planuje za dwa tygodnie w słoweńskiej Planicy.

 

KaEn

fot. Paweł Hajda