oestberg

Po wczorajszych odwołanych sprintach w ramach Tour de Ski dzisiaj pogoda okazała się łaskawsza i udało się rozegrać biegi stylem dowolnym ze startu wspólnego. Panie wystartowały na 10 kilometrów, a ponownie najlepsza okazała się Ingild Flugstad Oestberg, a o wielkim pechu może mówić Heidi Weng. U panów w bigu na 15 km łyżwą zmiany – z podium spadł Dario Cologna, a zwyciężył Emil Iversen.

 

Norweżka, pod nieobecność bardziej utytułowanych i starszych koleżanek, dzielnie broni barw Wikingów w wyczerpującym Tour de Ski. Dzisiaj odniosła kolejne etapowe zwycięstwo, pokonując swoją koleżankę z kadry Maiken Caspersen Fallę o 1,9 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła Finka Krista Parmakoski, tracąc 3,2 sekundy. O wielkim pechu może mówić Heidi Weng, która wskutek upadku na ostatnich metrach straciła szansę na walkę o triumf z Oestberg i ostatecznie spadła na 11. lokatę. Gdyby nie nieszczęśliwa wpadka, pewnie to ona stanęłaby dziś na pierwszym stopniu podium. W TdS zajmuje z kolei drugą pozycję.

 

W całym cyklu po 4 etapach (bez odwołanych sprintów w Oberstrdorfie) prowadzi Oestberg przed Weng i Jessy Diggins. Ta pierwsza traci do liderki 57 sekund, a druga już 1:56,7 sekundy. Kolejne biegi w sobotę, 6 stycznia, a w niedzielę wspinaczka na Alpe Cermis.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA TdS

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

U panów zacięta walka o triumf i nie tylko, bowiem aż trzech zawodników w dziesiątce uzyskało niemal identyczny czas, a o ich miejscach decydował fotofinisz. Zwycięstwo odniósł Norweg Emil Iversen z czasem 29:49,2 sekundy. Za nim kolejny reprezentant Wikingów – Sindre Bjoernestad Skar, którego od najwyższego stopnia podium dzieliły zaledwie 0,4 sekundy. Szanse na końcowy sukces miał też trzeci na mecie Włoch Francesco de Fabian (+0,9 sekundy). Z podium spadł dzisiaj Dario Cologna, zajmując czwartą lokatę ze stratą3,7 sekundy do Iversena. Na pozycjach od 5. do 7. znaleźli się trzej zawodnicy z identycznym czasem 29:52,8 sekundy, a o ich miejscach zdecydował fotofinisz – wspomniana trójka to Finn Haaghen Krogh, dalej niedawna sensacja na podium, Brytyjczyk Andrew Musgrave i Alex Harvey. Dopiero 8. na liście wyników Martin Jonsrud Sundby.

 

Po triumf w Tour de Ski jak na razie zmierza Cologna mający 53 sekundy przewagi nad Ustiugovem i nieco ponad 1:07 sekund nad Sundbym.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 KLASYFIKCJA GENERALNA TdS

 

red

fot. Paweł Hajda