Trzeci dzień rywalizacji tegorocznego Tour de Ski w szwajcarskim Lenzerheide to biegi pościgowe na 10 i 15 km techniką dowolną. U Pań bieg wygrała Ingvild Flugstad Oestberg, czas dnia dla Teresy Stadlober, a u mężczyzn ponownie triumfował Dario Cologna! Zawodnicy niewątpliwie odczuli już pierwsze trudy etapowej rywalizacji, jutro czeka ich zasłużony dzień przerwy, aby drugiego stycznia wrócić na trasy biegów sprinterskich w niemieckim Oberstdorfie.

Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg do biegu pościgowego wystartowała z 33-sekundową przewagą nad swoją rodaczką Heidi Weng i ponad minutą przewagi nad Amerykanką Jessicą Diggins. Na mecie przewaga Oestberg nad Weng wyniosła 28” a nad Diggins 1’17”. Czwarte miejsce zajęła reprezentantka Finlandii Krista Parmakowski, piąte Sadie Bjornsen z USA, a szóste rodaczka Parmakoski – Kerttu Niskanen. Miejsce dziewiąte zajęła reprezentanka Czech – Petra Novakova.

W tym sezonie do rywalizacji w Tour de Ski nie przystąpiła żadna z reprezentantek Polski. Na starcie touru w tym sezonie stanęły 72 panie, trzeci etap rywalizacji ukończyło 61 zawodniczek. Z racji, że oglądaliśmy dziś biegi pościgowe klasyfikacja generalna Tour de Ski prezentuje się identycznie jak lista dzisiejszych wyników z uwzględnieniem bonifikat czasowych dla najlepszych zawodniczek.

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

KLASYFIKACJA GENERALNA TdS

U mężczyzn „SuperDario” popisał się kapitalnym atakiem na podbiegu już na 5km trasy! Odczepił wcześniejszego leadera Tour de Ski – Sergeya Ustiugova i pokonał kolejne 10km samotnie dobiegając do mety z 17 sekundową przewagą. Drugie i trzecie miejsce dla Rosjan, odpowiednio Sergeya Ustyugova i Alexandra Bolshunova. Czwarte miejsce zajął Alex Harvey, piąte Alexey Poltoranin, a szóste Martin Johnsrund Sundby. 28. punktowane miejsce zajął Martin Jaks z Czech, który za czasów trenera Petraska trenował z polską kadrą olimpijską. Najlepszy czas dnia osiągnął Francuz Maurice Manificat.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął Dario Cologna, jego przewaga nad drugim Sergeyem Ustiugovem wynosi 22 sekundy, trzeci Alexander Bolshunov traci 55 sekund. Na starcie dwunastej edycji Tour de Ski stanęło 94 panów, trzeci etap ukończyło 77 zawodników.