kowalczyk

Rzostrzygnięcia sprintów klasykiem w ramach inauguracji PŚ w TRuce przewidywalno-nieprzewidywalne. Dla Norwegów katstrofalne, Norweżki odpadły gremialnie w kwalifikacjach. Dla nas nic nadzwyczajnego - tylko Justyna Kowalczyk anwansowała do cwierćfinałów, ale na tym zakończyła swój udział w dzisiejszych zawodach. Reszta naszych reprezentantów biegi ćwierćfinałowe i późniejsze obejrzała z szatni. Zwycięstwa powędrowały do Szwecji i Norwegii.

FINAŁ PAŃ I PANÓW

Ostatni dzisiaj bieg kobiet przebiegł pod dyktando Stiny Nilsson, której kroku próbowała dotrzymać Amerykanka Sadie Bjornsem, ostatecznie lądując na drugiej pozycji ze stratą 0,24 sekundy. Jako trzecia linię mety przekroczyła Yulia Belorukova. Pierwszym biegaczem na czele klasyfikacji PŚ będzie Johannes Klaebo, który dziś w bezpośredniej potyczce pokonał Palla Golberga i Calle Halfvarssona (strata +1,35 i+ 4,03 sekundy).

FINAŁ PAŃ - WYNIKI

FINAŁ PANÓW - WYNIKI

PÓŁFINAŁY PAŃ I PANÓW

Pierwszy półfinał dla Bjornsen przed Rosjankami Yulią Belorukovą i Evgenią Shapovalovą. Drugi wygrała, bez niespodzianki, mocna jak w minionym sezonie Stina Nilsson, a za nią broniąca honoru Norwegii  Kathrine Rolster Harsem. Wirtualne podium uzupełniła Ida Ingemarsdotter, awansując do finału jako LL. Drugi półfinał był znacznie szybszy, stąd awans wywalczyła także Krista Parmakoski, również jako szczęśliwa przegrana.

Pierwszy półfinał panów także dla faworyta -  Johanesa Klaebo, drugie miejsce zdobył Szwed Calla Halfvarsson i to oni wywalczyli bezpośredni awans do finału. Ze słabszymi czasami na dwóch najlepszych lokatach drugi półfinał zakończyli Federico Pellegrino i Sondre Turvoll Fossli. Tym samym skorzystali będący na trzecim i czwartym miejscu w pierwszym biegu Norweg Paal Golberg i Fin Ristomatti Hakola i to oni znaleźli się wśród sześciu najlepszych jako Lucky Losers.

ĆWIERĆFINAŁ PAŃ

Jak można się było tego spodziewać, Justyna Kowalczyk swoje zmagania w sprintach zakończyła na ćwierćfinale. Polka startowała w piątym biegu, ale nie była w stanie powalczyć z lepiej dysponowanymi rywalkami, zajmując czwartą lokatę. Czas biegaczki z Kasiny Wielkiej to 3:18,12 i strata 3,74 do najlepszej w tym ćwierćfinale Stiny Nilsson. Gdyby Polka biegła w pierwszym czy czwartym ćwierćfinale, jej czas wystarczyłby do awansu dalej. Oprócz Szwedki w półfinale zobaczymy: Charlotte Kalla, Sophie Caldwell, Krista Parmakoski (LL), Evgenia Shapovalova (LL), Anna Haag, Sadie Bjornsen, Yulia Belorukova, Ida Ingemarsdotter, Natalia Nepryayeva, Linn Soemskar i Katherina Rolsted Harsem.

ĆWIERĆFINAŁ PANÓW

Swój ćwierćfinał u panów wygrał oczywiśćie Klaebo, za nim znalazł się Paal Golberg. Awansowali też Martti Jylhae, Emil Iversen, Ristomatti Hakola, Sondre Turvoll Fossli. Jak na razie ze znanych nazwisk, na pewno odpadli Sundby i Krogh.

KWALIFIKACJE

Szczególnie końcówka biegu kwalifikacyjnego pań była emocjonująca dla nas Polaków, do końca trochę obawialiśmy się o wynik Justyny Kowalczyk, wejdzie czy nie wejdzie. Uff, weszła. 27 czas i strata do liderki 9,51 sekundy. Justynę zobaczymy tym samym w ćwierćfinałach.

Pozostałe nasze panie to miejsce 61 Urszuli Łętochy, dodajmy, że przegrała tylko 37 setnych sekundy z Heidi Weng i 69 lokata Eweliny Marcisz. Tym samym dziewczyny zakończyły dzisiaj swoje starty.

Co się stało z Norweżkami? Tylko dwie zawodniczki kraju fiordów uzyskały awans do dalszej rywalizacji : Katrhrin Harsem i Anna Svendse. Odpadły Marit Bjoergen, Ingvild Flugstad Oestberg, Sijle Slind, Heidi Weng itd. Jedynym wyjaśnieniem porażki Norweżek może być nie trafienie ze smarowaniem, ale o tym jeszcze napiszemy. Na razie cieszmy się awansem Justyny Kowalczyk i trzymajmy kciuki za jej dalsze biegi.

WYNIKI KOBIET [KWALIFIKACJE]

Niestey nie mamy dobrych wieści dla kibiców naszych panów. zarówno Maciej Starega jak Dominik Bury nie awansowali dalej i zakończyli udział w sprintach. Maciej zajął 55 miejsce ze stratą 11,41 sekundy, Dominik Bury to pozycja z numerem 113 i 24,96 sekund straty. Kwalifikacje wygrał Johannes Klaebo z Norwegii, przed dwójką Finów Anssi Pentsinenem i Ristomatti Hakolą. Ciekawostką jest słaba postawa Rosjan w dzisiejszych sprintach. Zawodnicy Sbornej rządzący w ubiegłotygodniowych zawodach w Galivare tutaj wprowadzili do TOP 30 tylko dwóch, Aleksandra Bolszunowa (nowa gwiazda rosyjskich biegów narciarskich) i  Gleba Ratywicha. Czekamy na ćwierćfinały.