Bjoergen

Podczas norweskiej inauguracji sezonu w Beitostoelen w rywalizacji kobiet  Marit Bjoergen nie pozostawiła rywalkom złudzeń, bieg na 10km stylem klasycznym kobiet wygrała z przewagą blisko 30 sekund. W biegu mężczyzn na 15km „klasykiem” poziom czołówki był bardziej wyrównany.

Zwycięstwo Bjoergen nie dziwi, podobnie jak norweskie podium, drugie miejsce ze stratą +29,4s zajęła Heidi Weng, a trzecie Ingvild Flugstad Oestberg, tracąc do zwyciężczyni +41s. Norweżki zajęły wszystkie miejsca od pierwszego do trzynastego, czwarta pozycja dla Ragnhild Hagi, piąte miejsce zajęła Kathrine Rolsted Harsem, a szóste Astrid Oeyre Slind. Na czternastej pozycji pierwsze zawodniczka spoza kraju Wikingów – doświadczona Szwajcarka Seraina Boner, jej strata to jednak już ponad 2,5 minuty. Poza liczną reprezentacji Norwegii w zawodach wzięły udział reprezentantki wspomnianej Szwajcarii oraz Słowenii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Islandii.

PEŁNE WYNIKI KOBIET

38 minut i 57 sekund potrzebował Martin Johnsrud Sundby, aby pokonać trasę 15km biegu. Drugie miejsce ze stratą +18,2s zajął Johannes Hosflot Klaebo, a trzecie Hans Christer Holund, jego strata to +37s. Kolejną sekundę więcej stracił czwarty na mecie Didrik Toenseth, piąte miejsce ze stratą +42,2s zajął mało znany Johan Hoel, a szóste Simen Hegstad Kruger (+44,1 s). W pierwszej trzydziestce gospodarze oddali jedynie dwa miejsca, ósmą lokatę zajął Andrew Musgrave z Wielkiej Brytanii, a dwudzieste dziewiąte miejsce Noah Hoffman z USA. W zawodach wystartowali również reprezentanci Irlandii, Hiszpanii, Słowenii, Szwecji, Chorwacji, Szwajcarii, Kanady, Danii, Węgier i Łotwy. Bieg ukończyło 156 zawodników.