Charlotte Kalla

Pierwsze oficjalne zawody FIS z udziałem naszej kadry A biegaczy narciarskich rozegrano dzisiaj w szwedzkim Galivare. Bieg pań na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym wygrała zawodniczka gospodarzy Charlotte Kalla, u panów triumfował... Evgeniy Below.

Nas oczywiście najbardziej interesują wyniki naszych kadrowiczek. W biegu wystartowały Ewelina Marcisz, Martyna Galewiczi i Urszula Łętocha. Najlepsza okazała się Marcisz, która została sklasyfikowana na 46 miejscu ze stratą wynoszącą 1:21,2 minuty. Galewicz to miejsce 70 ze stratą 1:55,4 minuty. Kolejne 11 sekund straty i pozycja z numerem 76 to Urszula Łetocha.

Bieg ukończyły 92 zawodniczki.

Charlotte Kalla pokonał swój dystans w czasie 12:58,1 minuty. 8,8 sekundy straty to kolejna zawodniczka trzech koron Hanna Falk, podium uzupełnia Rosjanka Julia Bjełorukowa. W zawodach oprócz szerokiej grupy zawodniczek gospodarzy wystartowała także reprezentacja Rosji oraz min. szwajcarki, amerykanki i japonki.

Panowie rywalizowali na dystansie 10 kilometrów także stylem dowolnym. W biegu wystartowała czwórka naszych kadrowiczów z grupy A Maciej Staręga, Dominik Bury, Jan Antolec i Paweł Klisz. Najwyżej z nich uplasował się Staręga, który zajął 71 miejsc tracąc do zwycięzcy 2 minuty i 10 sekund. Miejsca pozostałych zawodników to Bury - 75 (5 sekund straty do Maćka), Antolec - 114 i Klisz - 127.

Zawody absolutnie zdominowali Rosjanie w TOP 20 mamy aż 13 reprezentantów Sbornej. Wygrał Jewgienij Bjełow w czasie 23: 08, 5 minuty. Sześć i pół sekundy za nim sklasyfikowano Siergieja Ustjugowa. Trzecia lokata dla szwajcara Dario Cologni. Pierwszy z zawodników szwedzkich Marcus Hellner zajął dzisiaj dziesiątą lokatę.

Jak na pierwszy start w sezonie naszych kadrowiczów to wiemy, że nic nie wiemy? Dwa kolejne starty w Galivaere powinny dać obraz, w jakim miejscu znajduje sie nasza ekipa.

Jutro w Szwecji biegi dystansowe stylem klasycznym, a w niedzielę także klasykiem sprinty indywidualne. Tutaj już będziemy liczyć na miejsce conajmniej w TOP 10 Macieja Staręgi, przypomnijmy, że w ubiegłych latach Maciej ostatnie starty przed inauguracją Pucharu Świata w sprintach kończył na podium lub tuż za nim.