PARMAKOSKI

W ostatnia niedzielę 9 kwietnia w Ylitornio zostały rozegrane Mistrzostwa Finlandii w narciarskich biegach maratońskich stylem dowolnym. Tytuły mistrzowskie zdobyli: Krista Parmakoski (30km) i Kusti Kittileae (50km).

 

W biegu pań Parmakoski (na zdjęciu) srebrna ( w biegu łączonym) i brązowa (sztafeta) medalistka Mistrzostw Świata Lahti 2017 potwierdziła swoją pozycję numer jeden w fińskich biegach narciarskich. Chociaż.. łatwo nie było. Tylko 8,4 sekundy straciła do niej Kaisa Makarainen, która swój ostatni start w Pucharze Świata biegła trzy lata temu. Makarainen zdobyła także krajowy tytuł na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym. Jak widać 34 zawodniczka nie składa broni i wciąż z powodzeniem rywalizuje z młodszymi koleżankami z kadry. Brąz wywalczyła Kerttu Niskananen. Na uwagę zasługuje siódma pozycja Eveliiny Piipo, juniorki urodzonej w 1998 roku, czyli naszej juniorki A, która pokonała jeszcze Aino Kaise Saarinen.

W biegu, który ukończyło 62 zawodniczki startowały także dziewczyny z roczników 1999 i 2000 czyli wg naszej nomenklatury juniorki B. W Polsce te roczniki nie biegają więcej niż 7,5 kilometra...

WYNIKI KOBIET

 

W biegu mężczyn wygrał wspomniany już wyżej Kusti Kittilae, który w tym sezonie zaliczył po jednym występie na Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata. 36 latek z klubu Oulun Hiihtoseura, w zawodach najwyższej rangi (Puchar Świata) startuje średnio raz do roku, w ogóle w czasie swojej kariery startów ma takich około 20.  Sami Jauhojaervi medalista Mistrzostw Świata (brąz Lahti 2017) i Igrzysk Olimpijskich (złoto Soczi 2014) w team sprincie wywalczył brązowy medal. Srebro dla Lari Lehtonena.

W zawodach skalsyfikowano 90 zawodników, w tym także liczną grupę juniorów A ('97'98). Jak widać Finowie nie boją się, że "wykończą" młodych.

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

red

p.s

U nas nie rozgrywa się obecnie Mistrzostw Polski w maratonach narciarskich.