Quebec_pursuiit_10km_podium_FIS

Dziś w ramach finału PŚ w biegach narciarskich w kanadyjskim Quebecu przyszedł czas na biegi na dochodzenie techniką dowolną. Panie rywalizowały na trasie 10 kilometrów i choć wielu z pewnością liczyło, że Heidi Weng w końcu pokona niepokonaną Marit Bjoergen, to raczej się zawiedli, bowiem najbardziej utytułowana biegaczka w historii odniosła kolejny dystansowym triumf. W biegu mężczyzn na 15 km najlepszy na finiszu ponownie okazał się Johannes Hoesflot Klaebo.

Od samego początku było wiadomo, że kwestia zwycięstwa rozegra się właśnie między Bjoergen a Weng, jednak naprawdę trudno było przewidzieć, która z Norweżek stanie na najwyższym stopniu podium, bowiem na kolejnych pomiarach wciąż zamieniały się miejscami, powiększając przewagę nad biegnącymi za nimi rywalkami. Różnica między rodaczkami wynosiła zazwyczaj nie więcej niż sekundę. Ostateczny rezultat rozegrał się na ostatnich metrach i ku uciesze Wikingów i niezadowoleniu przeciwników stosowania leków na astmę jako pierwsza na metę wpadła Bjoergen. Drugie miejsce oczywiście dla Heidi Weng, która zabierze do domu Kryształową Kulę, a dziś straciła 1,2 sekundy, a trzecie dla Stiny Nilsson, która nieco spóźniła się z dobrą formą. Jej strata to już ponad minuta.

Weng w klasyfikacji generalnej PŚ triumfuje po raz pierwszy, a Bjoergen odniosła 109. pucharowy triumf w karierze.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Heidi Weng zgromadziła 2032 punkty, drugie miejsce, z dorobkiem 1618 pkt, zajęła Krista Parmakoski, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Ingvild Flugstad Oestberg (1517 pkt). Czwarte miejsce dla Stiny Nilsson (1437), na piątej pozycji sklasyfikowana została Marit Bjoergen (1307), która opuściła sporo biegów w tym sezonie, przede wszystkim Tour de Ski, a czołową szóstkę zamknęła Jessica Diggins (912).

Jedyną Polką, która zdobywała w tym sezonie punkty Pucharu Świata była Justyna Kowalczyk, która z dorobkiem 404 oczek została sklasyfikowana na 21. miejscu.

W klasyfikacji dystansowej wygrała Heid Weng (951) przed Marit Bjoergen (854) i Kristą Parmakoski (807). W sprincie najlepsza okazała się Maiken Caspersen Falla (558), która wyprzedziła Stinę Nilsson (520) i Hannę Falk (359)

WYNIKI PAŃ                    KLASYFIKACJA PŚ                   DYSTANSE                    SPRINT

W biegu pościgowym mężczyzn wygrywa odkrycie sezonu, 21 letni biegacz z Norwegii Johannes Klaebo. Z identycznym czasem wpada na metę zawodnik gospodarzy Kanadyjczyk Alex Harvey, jedną dziesiątą sekundy za nimi  jest kolejny Norweg Niklas Dyrhaug. Dokładnie tak wygląda kolejność w klasyfikacji łącznej finału Pucharu Świata w Quebecu. Czwarte miejsce zajął Sindre Bjoernestad Skar, który na finiszu okazał się lepszy niż Dario Cologna i Marcus Hellner, który z kolei uzyskał najlepszy czas dnia awansując z 16. miejsca.

Maciej Staręga kończy sezon Pucharu Świata zajmując w finałowych zawodach 69. miejsce.

Klasyfikację generalną wygrał Martin Johnsrud Sundby zdobywając 1626 punktów, który podobnie jak drugi Sergey Ustiugov (1176) odpuścił finałowe zawody w Kanadzie. Na najniższym stopniu podium stanął Alex Harvey, który zgromadził 1128 punktów. Na miejscu czwartym uplasował się rewelacyjny Johannes Hoesflot Klaebo (884) zwycięzca w klasyfikacji U23, piąte miejsce zajął Matti Heikkinen (869), a najlepszą szóstkę zamknął Marcus Hellner (815).

Maciej Staręga z dorobkiem 114 punktów został sklasyfikowany na 57. miejscu.

Wśród mężczyzn na dystansach zdecydowanie najlepszy okazał się Martin Johnsrud Sundby (1056), drugie miejsce zajął Alex Harvey (588), a trzecie miejsce zajął Matti Heikinen (555). Klasyfikację sprinterską wygrał Johannes Hoesflot Kleabo, który zgromadził 399 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Federico Pellegrino (363), a trzeci był Sindre Bjoernestad Skar (338).

WYNIKI PANÓW                    KLASYFIKACJA PŚ                   DYSTANSE                    SPRINT