kowalczyk falun

Pierwsze zmagania w ramach próby przedolimpijskiej w Pjongczang to sprint stylem klasycznym. W kwalifikacjach Justyna Kowalczyk uzyskała drugi czas za Amerykanką Sophie Caldwell. Wśród mężczyzn najlepszy czas eliminacji uzyskał Rosjanin Alexander Panzhinskiy. Ostatecznie najlepszy okazał się Gleb Retivykh z Rosji i Słowenka Anamarija Lampic. Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce.

 

WYNIKI KOBIET                    WYNIKI MĘŻCZYZN 

 

Podobnie jak Justyna Kowalczyk pobiegli Rosjanie, przed zjazdem zdecydowanie we trzech prowadzili, jednak Norweg nie miał problemów z dogonieniem ich na zjeździe. Na finiszu zdołał obronić się tylko Retivykh, a Len Valjas, który przed zjazdem był wydawało się skazany na miejsce piąte, zdołał zagrozić  trzeciemu Parfenovowi .Gdyby tak Kanadyjczyk był jeszcze kilka cm wyższy, bez trudu samym wypadem wyprzedziłby Rosjanina ;)

 

Finałowy bieg w wykonaniu Justyny Kowalczyk nie był już tak brawurowy jak ćwierć- i półfinał. Polka, której poprzednie biegi najwyrażniej dały się dość mocno w znaki, po starcie biegła spokojnie na końcu stawki. Na pierwszym podbiegu przesunęła się trochę do przodu by decydujący atak przypuścić na drugiej górce. Atak się udał, przed zjazdem Polka była na prowadzeniu, jednak rywalki były niepokojąco blisko.

 

Najbliżej była Słowenka Anamarija Lampic, która wyprzedziła Polkę jeszcze przed zakrętem i spokojnie pobiegła do mety po pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Na zjeździe Justynę Kowalczyk wyprzedziły jeszcze Silje Oeyre Slind i Ida Sargent, które stoczyły walkę o miejsce drugie. Szybciej linię mety minęła Norweżka, a Justyna musiała się zadowolić czwartym miejscem.

 

 

Polka, od początku biegła na zdecydowanie najmocniej posmarowanych nartach. Na podbiegach, które wybiegała"na prosto" urywała rywalki, jednak na zjeździe była zdecydowanie wolniejsza i traciła.

 

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Gleb Retivykh, na drugim miejscu finiszował Sondre Turvoll Fossli, a trzeci był Andrey Parfenov. Miejsce czwarte wywalczył Len Valjas, piąty był Alexander Panzhinskiy, a miejsce szóste zajął Andrew Newell.

 

Finał kobiet wygrała Anamarija Lampic przed Silje Oeyre Slind i Idą Sargent. Justyna Kowalczyk finiszowała na czwartym miejscu, piąta była Alisa Zhambalova, a finałową szóstkę zamknęła Katja Visnar.

 

Wśród panów pierwszy półfinał wygrał Rosjanin Andrey Parfenov, a drugi był Norweg Sondre Turvoll Fossli. W drugim półfinale najlepszy okazał się Alexander Panzhinskiy wyprzedzając Andrew Newella. Z czasami awansowali Gleb Retivykh i Len Valjas  z pierwszego półfinału.

 

Justyna Kowalczyk awansuje do finału zajmując drugie miejsce w swoim półfinale za Silje Oeyre Slind z Norwegii.

 

Zaczęło się podobnie jak w biegu ćwierćfinałowym, Justyna na starcie nieco została, później jednak szybko wyszła na prowadzenie. Na decydujących podbiegach Polka ponownie była bezkonkurencyjna, jednak rywalki były bliżej niż w ćwierćfinale i dojechały ją na zjeździe. Na szczęście na finiszowej prostej Kowalczyk dała się wyprzedzić tylko Norweżce Slind, bo trzecia Maria Nordstroem ze Szwecji nie zdołała awansować dalej.

 

W finale zobaczymy cztery zawodniczki z pierwszego półfinału. Wygrała Anamarija Lampic przed Idą Sargent, a z czasami weszły Alisa Zhambalova i Katja Visnar.

 

Justyna Kowalczyk pewnie awansuje do półfinału, drugie miejsce dla Laury Gimmler. Trzecia jest Elin Mohlin, ale z dużą stratą nie awansuje dalej.

 

Mimo spóźnionego startu Justyna Kowalczyk na bardzo trudnej trasie miała dużo czasu by odrobić straty i zgubić rywalki. Jedyną, która trzymała tempo Justyny była Niemka Gimmler. Olimpijski sprint, w pełnej obsadzie, będzie bardzo ciekawy...

 

Justyna Kowalczyk wystartuje w ostatnim - piątym ćwierćfinale, a jej rywalkami będą Laura Gimmler z Niemiec (13. czas kwalifikacji), Szwedka Elin Mohlin (14.), Daria Vedenina z Rosji (16.), Norweżka Emilie Kristoffersen (20.), i Białorusinka Anastasia Kirillova (27.).

 

Początek rywalizacji ćwierćfinałowej o 11:00 naszego czasu.

LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁÓW KOBIET

 

LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁÓW MĘŻCZYZN

 

Bieg eliminacyjny mężczyzn wygrał Rosjanin Alexander Panzhinskiy, z drugim czasem awansował Kanadyjczyk Len Valjas (+1,97), a trzeci czas uzyskał Lycas Chanavat z Francji.

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

 

Kwalifikacje kobiet wygrała reprezentantka USA Sophie Caldwell, drugi czas uzyskała Justyna Kowalczyk (+1,84), a trzecia była Norweżka Anna Svendsen (+4,27).

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

 

huk